Reklama

Strona główna

Artemis Accords liczy już 50 państw członkowskich

Autor. NASA

Artemis Accords zostało powiększone o kolejnych sygnatariuszy. Tym samym porozumienia podpisało do tej pory łącznie 50 krajów.

W ostatnich dniach Stany Zjednoczone zyskały nowych partnerów do współpracy w pokojowej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Stało się to za sprawą dołączenia nowych krajów do porozumień Artemis Accords. Tym samym, do amerykańskiej inicjatywy ustanowionej w 2020 r. przez NASA we współpracy Departamentem Stanu USA przystąpiło już łącznie 50 krajów.

Reklama

Ważne wsparcie

Najnowszymi sygnatariuszami porozumień Artemis Accords są Austria oraz Panama. Ich oficjalne dołączenie odbyło się w ramach dwóch oddzielnych ceremonii 11 grudnia br. Tym samym kraje zobowiązały się do przestrzegania zasad mających na celu usprawnienie zarządzania cywilną eksploracją i użytkowaniem przestrzeni kosmicznej. Dotyczą one m.in. udostępniania danych naukowych i wykorzystywania zasobów kosmicznych.

„NASA wita Panamę i Austrię w społeczności Artemis Accords i świętuje 50 krajów zjednoczonych wspólnymi zasadami bezpiecznej i odpowiedzialnej eksploracji kosmosu. […] „Bardziej niż kiedykolwiek NASA otwiera kosmos dla większej liczby krajów i ludzi dla dobra wszystkich.” - skomentował administrator NASA Bill Nelson.

W wydarzeniu wzięli udział również Petra Schneebauer, ambasador Austrii w Stanach Zjednoczonych, a także José Miguel Alemán Healy, ambasador Panamy w USA. „Ten moment oznacza o wiele więcej niż dyplomatyczny podpis. To śmiałe zobowiązanie do pokojowej eksploracji, odkryć naukowych i międzynarodowej współpracy” - podkreślił w trakcie swojego wystąpienia ambasador Panamy.

Reklama

Warto zauważyć, że Austria jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, więc posiada doświadczenie we współpracy w zakresie projektów kosmicznych. Dodatkowo, to właśnie na jej obszarze znajduje się siedziba Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz jego Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS). Z kolei Panama dopiero rozpoczyna swoją przygodę w tym obszarze.

Polska w Artemis Accords

Przypomnijmy, że 26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, w obecności zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy, również podpisał Artemis Accords. Umożliwia to Polsce szeroki i skoordynowany udział w wielostronnych programach NASA, ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Artemis Accords jest rozszerzeniem i uszczegółowieniem Traktatu z 1967 r. (nazywany także Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej) o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Źródło: NASA, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama