Strona główna
Artemis Accords liczy już 50 państw członkowskich
Artemis Accords zostało powiększone o kolejnych sygnatariuszy. Tym samym porozumienia podpisało do tej pory łącznie 50 krajów.
W ostatnich dniach Stany Zjednoczone zyskały nowych partnerów do współpracy w pokojowej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Stało się to za sprawą dołączenia nowych krajów do porozumień Artemis Accords. Tym samym, do amerykańskiej inicjatywy ustanowionej w 2020 r. przez NASA we współpracy Departamentem Stanu USA przystąpiło już łącznie 50 krajów.
Ważne wsparcie
Najnowszymi sygnatariuszami porozumień Artemis Accords są Austria oraz Panama. Ich oficjalne dołączenie odbyło się w ramach dwóch oddzielnych ceremonii 11 grudnia br. Tym samym kraje zobowiązały się do przestrzegania zasad mających na celu usprawnienie zarządzania cywilną eksploracją i użytkowaniem przestrzeni kosmicznej. Dotyczą one m.in. udostępniania danych naukowych i wykorzystywania zasobów kosmicznych.
„NASA wita Panamę i Austrię w społeczności Artemis Accords i świętuje 50 krajów zjednoczonych wspólnymi zasadami bezpiecznej i odpowiedzialnej eksploracji kosmosu. […] „Bardziej niż kiedykolwiek NASA otwiera kosmos dla większej liczby krajów i ludzi dla dobra wszystkich.” - skomentował administrator NASA Bill Nelson.
W wydarzeniu wzięli udział również Petra Schneebauer, ambasador Austrii w Stanach Zjednoczonych, a także José Miguel Alemán Healy, ambasador Panamy w USA. „Ten moment oznacza o wiele więcej niż dyplomatyczny podpis. To śmiałe zobowiązanie do pokojowej eksploracji, odkryć naukowych i międzynarodowej współpracy” - podkreślił w trakcie swojego wystąpienia ambasador Panamy.
Warto zauważyć, że Austria jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, więc posiada doświadczenie we współpracy w zakresie projektów kosmicznych. Dodatkowo, to właśnie na jej obszarze znajduje się siedziba Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz jego Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS). Z kolei Panama dopiero rozpoczyna swoją przygodę w tym obszarze.
Polska w Artemis Accords
Przypomnijmy, że 26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, w obecności zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy, również podpisał Artemis Accords. Umożliwia to Polsce szeroki i skoordynowany udział w wielostronnych programach NASA, ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.
Artemis Accords jest rozszerzeniem i uszczegółowieniem Traktatu z 1967 r. (nazywany także Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej) o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Źródło: NASA, Space24.pl