Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Irańskie testy pocisków balistycznych budzą niepokój UE

Fot. Irańskie media
Fot. Irańskie media

Unia Europejska wyraziła w poniedziałek 4 lutego „poważne zaniepokojenie” próbami rakiet balistycznych dokonywanymi przez Iran. Wezwała władze w Teheranie, aby zaprzestały działań, które pogłębiają nieufność i destabilizują region.

"Iran w dalszym ciągu podejmuje wysiłki zmierzające do zwiększenia zasięgu i precyzji pocisków, a także do zwiększenia liczby prób i startów (tych pocisków)" - podała Unia Europejska w - jak wskazuje Reuters - rzadkim wspólnym oświadczeniu w sprawie Iranu.

"Działania te pogłębiają nieufność i przyczyniają się do braku stabilności w regionie" - podkreślono.

UE oświadczyła, że Teheran powinien powstrzymać się zwłaszcza od pracy nad rakietami zaprojektowanymi w celu przenoszenia broni jądrowej.

W liczącym 12 punktów oświadczeniu UE stwierdziła, że jest zaangażowana w przełomowe porozumienie nuklearne światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. i z zadowoleniem przyjęła wdrożenie przez ten kraj zobowiązań dotyczących energii jądrowej.

Jednocześnie UE wyraziła zaniepokojenie rolą Iranu w rosnących napięciach na Bliskim Wschodzie, w tym pomocą dla grup w Libanie i Syrii, a także wsparciem sił irańskich w Syrii. Ponadto wezwała wszystkie strony zaangażowane w konflikt w Jemenie, w tym Iran, do działania na rzecz zakończenia konfliktu w tym kraju.

UE jest także krytyczna wobec sytuacji w zakresie praw człowieka w Iranie. Zwróciła uwagę na stosowanie kary śmierci i wezwała do przestrzegania równych praw dla kobiet i dziewcząt oraz mniejszości.

Program rakietowy Iranu budzi coraz większe zaniepokojenie wspólnoty międzynarodowej, co dotyczy zwłaszcza pocisków balistycznych o zasięgu 2000 km, uważanych za potencjalny środek ataku na jego regionalnych wrogów - Izrael i Arabię Saudyjską. Dane wywiadowcze wskazują, że w 2018 r. wyraźnie zwiększyła się częstotliwość irańskich testów rakietowych.

Teheran twierdzi, że rozwija technologię rakietową wyłącznie w celach obronnych, do czego ma prawo, a ponadto konstrukcja jego pocisków balistycznych wyklucza instalowanie w nich głowic jądrowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!