Reklama

Kosmiczne śmieci

Chińska rakieta wstrzymała ruch lotniczy. Obiekt ponownie wszedł w atmosferę

Autor. CASC/spacechina.com

Hiszpańskie służby na blisko godzinę wstrzymały w piątek ruch lotniczy nad północno-wschodnią częścią kraju z powodu ryzyka związanego z przelatującymi fragmentami chińskiej rakiety kosmicznej - podała hiszpańska obrona cywilna. Segment w piątkowe przedpołudnie wszedł ponownie w atmosferę.

Reklama

Ruch powietrzny wstrzymano przed południem w Katalonii, Kastylii i Leonie, Kraju Basków, Aragonii, na Balearach, a także we wspólnotach autonomicznych Nawarra i w La Rioja.

Reklama

Jak przekazała obrona cywilna, powodem było "wysokie ryzyko", że mogłoby dojść do zderzenia samolotów ze spadającymi w sposób niekontrolowany elementami rakiety. Sprecyzowano, że chodzi o chińską rakietę kosmiczną Długi Marsz 5B, która została wystrzelona 31 października z centrum lotów kosmicznych na wyspie Hajnan na południu Chin.

Czytaj też

W związku ze wstrzymaniem ruchu samolotów w ciągu dnia w piątek spodziewane są opóźnienia lotów na większości hiszpańskich lotnisk.

Reklama

Na Twitterowym koncie Dowództwo Kosmiczne Departamentu Obrony USA poinformowało, że wyższy stopień rakiety Długi Marsz ponownie nad południowo-centralnym obszarem Oceanu Spokojnego o godzinie 11:01 czasu polskiego. Najpewniej większość rakiety uległa dezintegracji z powodu wysokiej temperatury i tarcia atmosferycznego, niemniej większe fragmenty mogą przetrwać i upaść do Pacyfiku.

W przeszłości powrót fragmentów chińskich rakiet wywoływał krytykę Chin wśród społeczności międzynarodowych i zachodnich ekspertów, którzy wskazywali na dotychczasowe niepowodzenie Chin w kontrolowaniu lotów powrotnych swoich rakiet. W maju amerykańska agencja kosmiczna NASA napiętnowała Chiny za nieprzestrzeganie standardów odpowiedzialnego postępowania w przestrzeni kosmicznej dotyczącej ich "kosmicznych śmieci". Uczyniła to po tym, jak szczątki rakiety nośnej Długi Marsz 5B spadły do Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów.

Wyniesiony w poniedziałek moduł Mengtian był ostatnim z trzech elementów stacji Tiangong („niebiański pałac"), która ma zacząć oficjalną pracę przed końcem 2022 roku. Na stacji przebywa obecnie troje tajkonautów: Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe, którzy będą nadzorować ostatnie przygotowania do jej uruchomienia.

W module Mengtian i pierwszym module badawczym Wentian („pytania do niebios"), który znalazł się na orbicie w lipcu, mają się odbywać eksperymenty z różnych dziedzin nauki, w tym dotyczące biotechnologii, medycyny, promieniowania gamma, mikrograwitacji czy materiałów kosmicznych.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!