Reklama

Kosmiczne śmieci

Start pierwszego drewnianego satelity w japońskich planach na 2023 rok

Autor. Kyoto University

Po wstępnych zapowiedziach z grudnia 2020 roku, japońskie przedsiębiorstwo Sumitomo Forestry oraz inżynierowie z Uniwersytetu w Kioto potwierdzili dążenia do przeprowadzenia orbitalnej misji niewielkiego satelity opartego na drewnianej konstrukcji. System, który ma wspomóc wysiłki na rzecz ograniczenia liczby groźnych kosmicznych śmieci, ma trafić na orbitę okołoziemską w 2023 roku.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, japońskie konsorcjum naukowo-przemysłowe doprowadzi w ciągu kilku najbliższych miesięcy do przetestowania w warunkach kosmicznych drewnianych komponentów przyszłego satelity. Pierwsze testy sprawdzające wytrzymałość specjalnie dobranego drewna w przestrzeni pozaziemskiej zaplanowano na luty 2022 roku. Mają one zostać zrealizowane dzięki zaangażowaniu specjalnej platformy eksperymentalnej, dostarczonej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby realizować stamtąd zadania w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Projekt jest prowadzony przez emerytowanego astronautę Takao Doi z Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA), obecnie pracującego na Uniwersytecie w Kioto. Zespół naukowców z tej uczelni i tokijskiej firmy produkującej wyroby z drewna, Sumitomo Forestry, ma nadzieję, że wyniki testów na ISS potwierdzą zdatność drewnianych elementów do podtrzymywania struktury działających satelitów.

Wykonane z drewna mają być części zewnętrzne satelity, zapewniając możliwość kompletnego spalenia obiektu po ponownym wejściu w atmosferę ziemską, gdy jego eksploatacja dobiegnie końca. Pomysłodawcy liczą, że zastosowana metoda pozwoli także zmniejszyć szkodliwość takich deorbitacji dla środowiska.

Czytaj też

Ze względu na to, że fale elektromagnetyczne mogą przenikać przez drewno, antena może zostać umieszczona wewnątrz satelity. Zewnętrzne części będą pokryte także ogniwami słonecznymi. W dodatku koszt budowy będzie tańszy, ponieważ aluminium, z którego zwykle budowane są satelity, to droższe tworzywo niż drewno.

Doi, pierwszy japoński astronauta, który w 1997 roku uczestniczył w spacerze kosmicznym, stwierdził: "jeśli plan się powiedzie, sprawi to, że nawet dzieci zainteresowane kosmosem będą mogły zbudować własnego satelitę".

W grudniu 2021 roku po raz pierwszy od blisko 13 lat Japończycy rozpoczęli kampanię rekrutacyjną mającą na celu wybór kolejnych narodowych astronautów. Japonia chce poza tym wysłać misję na Księżyc w drugiej połowie lat dwudziestych XXI wieku.

Czytaj też

Źródło: PAP/The Japan Times

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama