Reklama

Technologie wojskowe

Antyrakietowa tarcza USA zdała kolejny test

Autor. Missile Defense Agency

Amerykanie przeprowadzili w pobliżu bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii test elementu obrony przeciwrakietowej. Próba o oznaczeniu FTG-12 zakończyła się powodzeniem i podkreślono, że jest to dowód na niezawodność systemu, który ma zapewnić bezpieczeństwo kraju.

Reklama

11 grudnia br. amerykańska agencja MDA (Missile Defense Agency) poinformowała, że wraz z Siłami Kosmicznymi i Dowództwem Północnym USA przeprowadziła udany test systemu obrony antybalistycznej średniego zasięgu (Ground-based Midcourse Defense - GMD) będącego zarazem częścią szerokiej obrony przeciwrakietowej. Przypomnijmy, że poprzednia próba (FTG-11) została wykonana w marcu 2019 r.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Z przekazanych informacji wynika, że przechwytująca głowica kinetyczna EKV (Exo-Atmospheric Kill Vehicle) z powodzeniem zniszczyła cel ćwiczebny, którym był pocisk symulujący pocisk balistyczny pośredniego zasięgu - IRBM (Intermediate Range Ballistic Missile). Warto zaznaczyć, że został on wcześniej wystrzelony z samolotu Boeing C-17 Globemaster III w pobliżu Hawajów. „Ten test pokazuje, że amerykański system obrony przed rakietami balistycznymi jest operacyjny, niezawodny i gotowy do ochrony kraju” - powiedział Wes Kremer, prezes Raytheon.

Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) - element przechwytujący naziemnego systemu obrony przeciwrakietowej. Ilustracja: Raytheon.com
Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) - element przechwytujący naziemnego systemu obrony przeciwrakietowej. Ilustracja: Raytheon.com

Celem systemu Ground-based Midcourse Defense jest obrona antybalistyczna Stanów Zjednoczonych przed naciągającym zagrożeniem w postaci pocisków pośrednich i międzykontynentalnych poza obszarem atmosfery ziemskiej. Głównym jego elementem są trzystopniowe pociski GBI (Ground Based Interceptor) firmy Northrop Grumman z głowicami EKV, które mają niszczyć rakiety balistyczne bezpośrednim trafieniem. W skład systemu GMD wchodzą także instalacje naziemne, w tym systemy kierowania ogniem, łączności i transmisji danych.

Czytaj też

Pomimo, że oceny opisywanej próby wskazują, iż test spełnił swoje zadanie, to pozyskane podczas tej próby dane będą w najbliższym czasie skrupulatnie analizowane, celem zwiększenia bezpieczeństwa USA. Rozwiązanie zabezpiecza bowiem najmocniej wysunięty perymetr amerykańskiego systemu wielowarstwowej obrony antybalistycznej BMD (Ballistic Missile Defense). Jest to niezwykle ważne zadanie, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową.

Opisywana technologia jest rozwijana z myślą o zabezpieczeniu się przed z zagrożeniem ze strony Korei Północnej czy Iranu, choć obecnie przeprowadza się modernizację systemu, najprawdopodobniej się z myślą o Rosji i Chinach. W sierpniu ubiegłego roku Missile Defense Agency przyznała wielomiliardowy kontrakt w ramach umowy ramowej na rozwój nowych pocisków antybalistycznych NGI (Next Generation Interceptor) wraz z oprogramowaniem.

Za ich opracowanie odpowiedzialna jest również firma Northrop Grumman, która współpracuje w tym zakresie z RTX (dawniej Raytheon). MDA ma nadzieję na rozpoczęcie rozmieszczania pocisków przechwytujących nowej generacji w 2027 lub 2028 roku.

Czytaj też

Źródło: MDA, Northrop Grumman, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!