Reklama

Świat

Siły Kosmiczne USA uruchomiły nową jednostkę w Europie

Autor. USSF

Siły Kosmiczne USA uruchomiły nową jednostkę, która będzie odpowiedzialna za wspieranie operacji realizowanych w Europie oraz Afryce. Siedziba nowego komponentu znajduje się w niemieckim Ramstein.

Reklama

8 grudnia br. amerykańskie siły kosmiczne (U.S. Space Force;USSF) oficjalnie aktywowały pierwszy w historii komponent, który skupi się głównie na wpieraniu operacji realizowanych zarówno na Starym Kontynencie przez Dowództwo Europejskie USA (EUCOM), jak i w Afryce przez Dowództwo Afrykańskie USA (AFRICOM). Siedziba nowej jednostki została umieszczona w niemiecki Ramstein i będzie składać się z około 30 osób. Za jej dowodzenie odpowiedzialny będzie pułkownik USSF - Max Lantz.

Reklama
Reklama

Z opublikowanego komunikatu wynika, że decyzja o utworzeniu nowego komponentu jest podyktowana dużym zapotrzebowaniem regionów na rozwój zdolności kosmicznych, w tym szczególnie komunikacji satelitarnej oraz nawigacji. Celem jest także promowanie bezpieczeństwa i stabilności regionalnej, budując przy tym silne i strategiczne relacje w przestrzeni kosmicznej.

„Misje połączonych sił w coraz większym stopniu opierają się na przestrzeni kosmicznej, a Siły Kosmiczne dokładają wszelkich starań, aby zapewnić zasoby potrzebne do odniesienia sukcesu” - skomentował szef USSF, gen. Chance Saltzman.

Czytaj też

Z kolei generał broni Sił Powietrznych USA i jednocześnie zastępca dowódcy EUCOM - Steven Basham podreślił w trakcie swojego wystąpienia, że aktywacja komponentu o nazwie USSPACEFOR-EURAF jest świadectwem zaangażowania we wzmacnianie wspólnych zdolności kosmicznych w tym regionie. Dodał, że celem jest nie tylko ochrona ale także umożliwienie i wzmocnienie zdolności dowództwa do zapewniania efektów w celu wsparcia misji realizowanych wraz z sojusznikami i partnerami.

Autor. USSF

Kilka słów komentarza mogliśmy usłyszeć także od niemieckiego ministra obrony - Borisa Pistoriusa, który zaznaczył, że dla jego kraju Stany Zjednoczone są najważniejszym partnerem w rozwijaniu i rozszerzaniu zdolności kosmicznych i aktywacja opisywanej jednostki w bazie Ramstein podkreśla zarówno szybko rosnące znaczenie militarne przestrzeni kosmicznej, jak i znaczenie Niemiec jako niezawodnego sojusznika.

„Jestem przekonany, że ten ważny krok wzmocni nasze i tak już doskonałe dwustronne partnerstwo wojskowe w przestrzeni kosmicznej i przyspieszy naszą praktyczną współpracę w tym temacie o znaczeniu strategicznym” - dodał minister obrony Niemiec.

Czytaj też

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach Siły Kosmiczne USA utworzyły nowe jednostki w Korei Południowej, a także na Indo-Pacyfiku. W planach jest jeszcze większe wzmocnienie zdolności w tym regionie, gdyż we wrześniu br. jeden z przedstawicieli USSF powiedział, że Stany Zjednoczone planują otworzyć podobną jednostkę w Japonii, co miałoby na celu zwiększenie współpracy wojskowej w obszarze Indo-Pacyfiku i odpowiedzenie na zagrożenie stwarzane przez Koreę Północną i Chiny.

Dodatkowo, należy przypomnieć, że USSF ogłosiły niedawno, że wspólnie z rozpoczynają nowy projekt w celu zmiany sposobu przygotowania się do ewentualnej wojny z Chinami oraz pomagającej im Rosją. Jako główny priorytet Sił Kosmicznych na najbliższy czas wskazano wzmocnienie więzi z zagranicznymi sojusznikami, gdyż odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni kosmicznej wymaga globalnej współpracy. W tym celu miały zostać przeprowadzone rozmowy z krajami partnerskimi, aby omówić m.in. wspólne inwestycje oraz wzmocnienie łańcuchów dostaw.

Czytaj też

Opisywane wydarzenie to kolejny dowód wskazujący na to, że wojskowi w USA oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego są przekonani, że czasy pokojowej eksploracji oraz korzystania z przestrzeni kosmicznej się skończyły. Obecnie jest to, w dosłownym tego słowa znaczeniu, domena prowadzenia działań wojennych, tak jak przestrzeń powietrzna, lądowa i morska, a także cyberprzestrzeń. Doktryna USSF jasno wskazuje, że w nowoczesnym konflikcie „dowodzenie i kontrola, wywiad, synchronizacja ruchu i manewru muszą odbywać się na skalę globalną i wystarczająco szybko”.

Za dzień powołania do życia US Space Force (USSF) podaje się 20 grudnia 2019 roku, czyli moment podpisania przez prezydenta Trumpa ustawy2020 National Defense Authorization Act. Siły kosmiczne mają koncentrować się na działaniach operacyjnych w przestrzeni pozaziemskiej, która jest oficjalnie uznawana przez USA i NATO za piąty wymiar zaangażowania bojowego.

Źródło: USSF, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze