Reklama

Technologie wojskowe

USA, Wielka Brytania i Australia ogłosiły kosmiczną inicjatywę

Autor. U.S. Department of Defense

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii ogłosili wspólną inicjatywę globalnej sieci radarowej DARC, która pomoże w wykrywaniu i śledzeniu obiektów w przestrzeni kosmicznej. Ponadto projekt przysłuży się rozwojowi wzajemnych stosunków między państwami, w tym szczególnie w ramach współpracy AUKUS.

Reklama

W ostatnich dniach miało miejsce spotkanie przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, podczas którego ogłoszono inicjatywę Deep Space Advanced Radar Capability (DARC), która ma na celu budowę radarów na terytorium państw-stron oraz wzajemną wymianę informacji. Urządzenia będą w stanie całodobowo wykrywać i śledzić obiekty w przestrzeni kosmicznej, bez względu na warunki pogodowe. Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym, porozumienie będzie obowiązywać przez 22 lata.

Reklama

Dr John Plumb, zastępca Sekretarza Obrony ds. Polityki Kosmicznej w USA stwierdził, że świadomość domeny kosmicznej ma fundamentalne znaczenie dla operacji kosmicznych i jest niezbędna do reagowania na działalność w tej domenie. Grant Shapps, pełniący funkcję Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii, podkreślił natomiast, że rozwój tego typu zdolności jest kluczowy w sytuacji ryzyka wybuchu konfliktów zbrojnych, które mogą przenieść się również do kosmosu.

Czytaj też

Według informacji zamieszczonych w komunikacie prasowym, DARC ma oferować zwiększoną czułość, dokładność i sprawniejsze śledzenie niż obecne radary zdolne do wykrywania obiektów na geosynchronicznej orbicie okołoziemskiej. Portal Spacenews.com poinformował z kolei, że pierwszy obiekt w ramach inicjatywy ma zostać zbudowany w Exmouth w Australii Zachodniej, a swoje działanie powinien rozpocząć w 2026 r. Z komunikatu wynika natomiast, że wszystkie obiekty powinny być operacyjne do 2030 r.

Reklama

Deep Space Advanced Radar Capability to również projekt, który wzmocni współpracę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii w ramach AUKUS, czyli trójstronnego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa, który obejmuje działania, tj. pozyskanie okrętów podwodnych o napędzie atomowym przez Australię. DARC wpisuje się bowiem w Program Zaawansowanych Możliwości AUKUS (Advanced Capabilities Program), zwany potocznie drugim filarem (Pillar II).

Czytaj też

Zwiększenie świadomości sytuacyjne w kosmosie jest realizowane przez wyżej wymienione państwa również we własnym zakresie. W listopadzie br. Dowództwo Kosmiczne Wielkiej Brytanii (UK Space Command) oraz Brytyjska Agencja Kosmiczna (UK Space Agency; UKSA) poinformowały o przyznaniu kontraktu londyńskiej firmie Spaceflux, w ramach którego wykonawca zobowiązał się do budowy, konserwacji i regularnej kontroli teleskopu naziemnego w ramach projektu Nyx Alpha.

Docelowo system zostanie umieszczony na Cyprze i zapewni informacje na temat pozycji satelitów brytyjskich na orbicie geostacjonarnej oraz pomoże monitorować stan kosmicznych śmieci, stanowiących olbrzymie zagrożenie dla orbitujących urządzeń.

Źródło: US Space Force / Spacenews.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama