Reklama

Technologie wojskowe

Wielka Brytania zwiększy świadomość sytuacyjną w kosmosie

Autor. www.raf.mod.uk

Dowództwo Kosmiczne Wielkiej Brytanii oraz Brytyjska Agencja Kosmiczna poinformowały o planach budowy teleskopu naziemnego, który zapewni informacje na temat pozycji satelitów brytyjskich na orbicie geostacjonarnej oraz pomoże monitorować stan kosmicznych śmieci, stanowiących olbrzymie zagrożenie dla orbitujących urządzeń. Nowy projekt zyskał nazwę Nyx Alpha.

Reklama

W środę, 22 listopada br. Dowództwo Kosmiczne Wielkiej Brytanii (UK Space Command) oraz Brytyjska Agencja Kosmiczna (UK Space Agency; UKSA) poinformowały o przyznaniu kontraktu londyńskiej firmie Spaceflux, w ramach którego wykonawca zobowiązał się do budowy, konserwacji i regularnej kontroli teleskopu naziemnego w ramach projektu Nyx Alpha. Docelowo system zostanie umieszczony na Cyprze i zapewni informacje na temat pozycji satelitów brytyjskich na orbicie geostacjonarnej oraz pomoże monitorować stan kosmicznych śmieci, stanowiących olbrzymie zagrożenie dla orbitujących urządzeń.

Reklama

Pozyskane przez system dane satelitarne będą analizowane przez Brytyjską Agencję Kosmiczną oraz analityków z Brytyjskiego Centrum Operacji Kosmicznych (UK Space Operations Center) w bazie Królewskich Sił Powietrznych położnej niedaleko High Wycombe. Portal Defensenews.com dodał natomiast, że planowany czas uruchomienia teleskopu naziemnego to wiosna 2024 r.

Czytaj też

Warto dodać, że Wielka Brytania inwestuje w rozwój zdolności świadomości sytuacyjnej nie tylko poprzez budowę własnych systemów, ale również dzięki zakupie danych od wspomnianej firmy Spaceflux oraz Raytheon Systems. Według Air Vice-Marshal Paula Godfrey’a, dowódcy UK Space Command oraz dyrektora generalnego UKSA, dr Paula Bate’a pozyskane informacje obejmują dane dotyczące sytuacje z niskiej, średniej i wysokiej orbity okołoziemskiej (LEO, MEO, HEO).

Reklama

Świadomość sytuacyjna w kosmosie jest niezwykle ważna dla Wielkiej Brytanii, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany rozwoju konstelacji satelitów komunikacyjnych Skynet. Przypomnijmy bowiem, że obecnie Wielka Brytania korzysta z usług satelitów z konstelacji Skynet piątej generacji. Pierwsza jednostka (Skynet 5A) została wystrzelona w marcu 2007 r., a następnie (Skynet 5B) w listopadzie tego samego roku. W 2008 r. na orbitę trafił z kolei Skynet 5C, a ostatni satelita (Skynet 5D) w grudniu 2012 r. Wszystkie urządzenia zostały wyniesione przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Czytaj też

W czerwcu br. natomiast, brytyjskie Ministerstwo Obrony zaprosiło prywatne firmy z sektora kosmicznego do wypełniania wstępnego kwestionariusza kwalifikacyjnego (PQQ) dotyczącego Szerokopasmowego Systemu Satelitarnego (WSS) w ramach programu Skynet Enduring Capability (SKEC), który ma na celu zapewnienie strategicznych usług komunikacyjne dla brytyjskich sił zbrojnych i sojuszników.

Według oficjalnych informacji podawanych przez Londyn, zamówienie dotyczy m.in. zaprojektowania i wyprodukowania maksymalnie trzech szerokopasmowych systemów satelitarnych na GEO, powiązanego sprzętu naziemnego i operacji wynoszenia na orbitę. Kontrakt o wartości około 1,9 mld USD ma na celu rozwinięcie wojskowych zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie łączności satelitarnej nowej generacji.

Źródło: Royal Air Force / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!