Reklama

Technologie wojskowe

Wielka Brytania: łączność satelitarna nowej generacji dla wojska

Satelita konstelacji Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space
Satelita konstelacji Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zaprosiło przedstawicieli prywatnych firm z sektora kosmicznego do wypełnienia wstępnego kwestionariusza kwalifikacyjnego (PQQ) dotyczącego Szerokopasmowego Systemu Satelitarnego (WSS) w ramach programu Skynet Enduring Capability (SKEC). Zrealizowanie kontraktu rozwinie wojskowe zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie łączności satelitarnej nowej generacji.

Reklama

W ostatnim czasie brytyjskie Ministerstwo Obrony zaprosiło prywatne firmy z sektora kosmicznego do wypełniania wstępnego kwestionariusza kwalifikacyjnego (PQQ) dotyczącego Szerokopasmowego Systemu Satelitarnego (WSS) w ramach programu Skynet Enduring Capability (SKEC), który ma na celu zapewnienie strategicznych usług komunikacyjne dla brytyjskich sił zbrojnych i sojuszników. Za obsługę systemu satelitarnego odpowiedzialny jest brytyjski resort obrony.

Reklama

Według oficjalnych informacji podawanych przez Londyn, zamówienie dotyczy m.in. zaprojektowania i wyprodukowania maksymalnie trzech szerokopasmowych systemów satelitarnych na GEO, powiązanego sprzętu naziemnego i operacji wynoszenia na orbitę. Kontrakt o wartości około 1,9 mld USD ma na celu rozwinięcie wojskowych zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie łączności satelitarnej nowej generacji.

Czytaj też

Brytyjski resort obrony poinformował również o warunkach jakie muszą spełniać nowe satelity wojskowe. Wymóg dla ładunków komunikacyjnych obejmuje zdolność działania w pasmach X, wojskowym Ka (mil-Ka band) oraz w ultra wysokiej częstotliwości (UHF) o zakresie częstotliwości radiowej od 300 MHz do 3000 MHz. Pozostałe warunki to m. in. zdolność bezpiecznej telemetrii, śledzenia, odporność na promieniowanie jądrowe oraz minimalny okres eksploatacji wynoszący 15 lat. Według wiadomości podanych przez portal Breakingdefense.com, nowe satelity mają zastąpić dotychczasowe zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie łączności satelitarnej w latach 2028-2036.

Reklama

Warto zauważyć, że obecnie Wielka Brytania korzysta z usług satelitów z konstelacji Skynet piątej generacji. Pierwsza jednostka (Skynet 5A) została wystrzelona w marcu 2007 r., a następnie (Skynet 5B) w listopadzie tego samego roku. W 2008 r. na orbitę trafił z kolei Skynet 5C, a ostatni satelita (Skynet 5D) w grudniu 2012 r. Wszystkie urządzenia zostały wyniesione przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Czytaj też

Zaproszenie do udziału w projekcie to kolejne ważne ogłoszenie z branży kosmicznej w Wielkiej Brytanii w tym roku. W maju bowiem informowaliśmy Państwa, że brytyjska firma Orbex Space ogłosiła rozpoczęcie budowy nowego obiektu w Szkocji - Sutherland Spaceport, który będzie pierwszym miejscem startowym przystosowanym do wykonywania startów pionowych na stałym lądzie Wielkiej Brytanii. Zgodnie z dostępnymi informacjami budowa nowego kosmodromu jest dużym przedsięwzięciem, które zapewni około 250 nowych miejsc pracy oraz potencjalnie prawie 1 mld GDP wartości dodanej brutto dla gospodarki regionu w ciągu najbliższych 30 lat.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!