Reklama

Technologie wojskowe

Arabia Saudyjska stworzy siły kosmiczne? Wsparcie USA

Egipt, Arabia Saudyjska, Izrael i Jordania widoczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Egipt, Arabia Saudyjska, Izrael i Jordania widoczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Autor. NASA

Arabia Saudyjska planuje zwiększyć swoje militarne zdolności w domenie kosmicznej. Już w tym roku kraj ten planuje połączyć powstające siły kosmiczne oraz siły powietrzne w jeden komponent, a cały ten proces jest wspierany przez Stany Zjednoczone.

Z każdym kolejnym rokiem Królestwo Arabii Saudyjskiej zwiększa swój potencjał militarny. Budżet tego kraju pozwala na wzmacnianie możliwości wojskowych w każdej domenie, czego dobrym przykładem są Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne, które zdaniem wielu są jednymi z najlepszych na świecie. Z ostatnich informacji wynika, że ten rodzaj sił zbrojnych może zostać rozszerzony o siły kosmiczne. Dodatkowo proces ten ma być przeprowadzony z pomocą USA.

Reklama

Takie informacje zostały przekazane przez portal Breaking Defense, który powołuje się na anonimowe źródła, dokładniej trzech saudyjskich urzędników wojskowych. Zdaniem ekspertów, informacje o połączeniu sił powietrznych oraz kosmicznych w jeden komponent, wpisują się w ambitny, ale długoterminowy plan Arabii Saudyjskiej, który ma na celu zwiększenie zdolności kosmicznych w zakresie obronnym.

Potrzebujemy tego do odstraszania. W 2024 r. Ministerstwo Obrony połączy siły powietrzne i kosmiczne, aby bronić posiadanych zasobów” - oznajmił amerykańskiemu portalowi anonimowy urzędnik saudyjskiego resortu obrony podczas World Defense Show pod Rijadem. Zapowiedział on również, że Arabia Saudyjska planuje w najbliższym czasie wystrzelić na orbitę satelitę o przeznaczeniu militarnym. Wymaga tego sytuacja w regionie, szczególnie w Strefie Gazy. Konflikt ten udowadnia, jak istotna jest architektura kosmiczna w zastosowaniach operacyjnych.

Reklama

Proces stworzenia Sił Powietrzno-Kosmicznych ma być wspierany przez Stany Zjednoczone, które zdaniem autora publikacji już w 2022 r. przekazały do tego dokładne wytyczne. W ramach opisywanych planów, w październiku 2023 r. miało dojść także do specjalnego spotkania przedstawicieli Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz wojskowych z USA w Pentagonie. Ministerstwo Obrony KAS nie skomentowało tych doniesień, pomimo prób uzyskania takich informacji.

Opisywane informacje to dowód, że Arabia Saudyjska poważnie traktuje kwestię rozwoju zdolności kosmicznych, przede wszystkim w kontekście wzmocnienia możliwości rozpoznawczych (zarówno optycznych, jak i radarowych) swojej armii. Należy jednak przypomnieć, że obecnie kraj ten nie posiada kosmicznego rodzaju sił zbrojnych, a sektor kosmiczny dopiero zaczyna się rozwijać. Kluczowe do tego procesu jest wsparcie Amerykanów, dlatego pod koniec 2023 r. kraje podpisały umowę o zwiększeniu dwustronnej współpracy w kosmosie.

Zgodnie z warunkami współpracy, obie strony będą prowadzić wspólne wysiłki, aby wspierać rozwój przemysłu lotniczego i kosmicznego, zwiększając tym samym możliwości handlowe. Ponadto zapowiedziano, że Arabia Saudyjska i USA rozważają podpisanie kilka umów ramowych, które mają pomóc w rozszerzeniu współpracy w sektorze kosmicznym. Partnerstwo pomoże również rozwijać talenty i wykwalifikowane kadry krajowe poprzez wymianę i przekazywanie doświadczeń między obiema stronami.

Reklama

W 2018 r. w Królestwo uruchomiło w swoim kraju Saudyjską Komisję Kosmiczną, która po kilku latach została przekształcona w Saudyjską Agencję Kosmiczna (SSA). W 2022 r. Królestwo dołączyło do międzynarodowego porozumienia Artemis Accords, które zakłada długotrwały powrót człowieka na Księżyc, a rok później w ramach komercyjnej misji, realizowanej przez amerykańską firmę Axiom Space, na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleciało dwóch obywateli Arabii Saudyjskiej, w tym astronautka Rayyanah Barnawi. Tym samym stała się pierwszą kobietą w kraju z takim osiągnięciem.

Co ciekawe, pierwszym Arabem i muzułmaninem w kosmosie był przyrodni brat księcia Mohammeda i pilot sił powietrznych książę Sułtan ibn Salman, będąc członkiem siedmioosobowej załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery podczas misji w 1985 r.

Źródło: Breaking Defense/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    pada slowo REZIM - w artykule? Chyba nie....maja pozwolnie z USA wiec ok

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!