Reklama

Technologie wojskowe

Brytyjczycy zacieśniają współpracę z Dowództwem Kosmicznym USA

Autor. U.S. Space Force/Tiana Williams

W ostatnim czasie Wielka Brytania dołączyła do jednej z inicjatyw Dowództwa Kosmicznego USA (US Space Command; USSC) zakładającej zakup danych satelitarnych od prywatnych podmiotów komercyjnych. Według zapowiedzi wojskowych ruch ten wzmocni partnerstwo w zakresie wspólnych misji kosmicznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią.

Reklama

We wtorek, 26 czerwca br. ogłoszono dołączenie Wielkiej Brytanii do jednej z inicjatyw Dowództwa Kosmicznego USA o nazwie Joint Task Force-Space Defence Commercial Operations Cell (JCO), która koordynuje zakup danych satelitarnych od prywatnych podmiotów komercyjnych. Operacje te realizowane są z ramienia jednego z dowództw USSC o nazwie Joint Task Force-Space Defence (JTF-SD). W ramach przedsięwzięcia powstanie komórka JCO-UK, która według założeń będzie stanowić ramię dla amerykańskiej JCO.

Reklama

Według szefa brytyjskiego dowództwa kosmicznego, Air Vice-Marshal Paula Godfrey'a, zdolność ta oznacza skokową zmianę w zdolnościach kosmicznych Wielkiej Brytanii i dodatkowo wzmacnia więzi między tym państwem a Stanami Zjednoczonymi. Z kolei dowódca JTF-SD, gen. bryg. Dennis Bythewood zauważył, że dołączenie Wielkiej Brytanii do inicjatywy JCO będzie wsparciem dla realizacji modelu "follow-the-sun", który zakłada obserwację i utrzymywanie świadomości w przestrzeni kosmicznej 24/7, w każdej strefie czasowej.

Czytaj też

Rozmowy pomiędzy państwami w ramach współpracy przy inicjatywie były prowadzone już kilka miesięcy temu, czego potwierdzeniem była wizyta w lutym br. dyrektora ds. operacji, planów i szkoleń Dowództwa Kosmicznego Wielkiej Brytanie (UKSAPCECOM), U.K. Royal Air Force Air Commodore Adam Bone, w obiekcie Joint Task Force-Space Defense Commercial Operations Cell (JCO) w Colorado Springs w stanie Kolorado.

Reklama

Dodajmy, że Wielka Brytania w ostatnim czasie jest bardzo zaangażowana w różnego rodzaju misje, mające na celu rozwój krajowych zdolności kosmicznych, szczególnie w wymiarze militarnym, ale również w projekty międzynarodowe. Jeszcze w czerwcu br. na łamach naszego portalu informowaliśmy, że brytyjskie Ministerstwo Obrony zaprosiło prywatne firmy z sektora kosmicznego do wypełniania wstępnego kwestionariusza kwalifikacyjnego (PQQ) dotyczącego Szerokopasmowego Systemu Satelitarnego (WSS) w ramach programu Skynet Enduring Capability (SKEC), który ma na celu zapewnienie strategicznych usług komunikacyjne dla brytyjskich sił zbrojnych i sojuszników.

Czytaj też

Według oficjalnych informacji podawanych przez Londyn, zamówienie dotyczy m.in. zaprojektowania i wyprodukowania maksymalnie trzech szerokopasmowych systemów satelitarnych na GEO, powiązanego sprzętu naziemnego i operacji wynoszenia na orbitę. Kontrakt o wartości około 1,9 mld USD ma na celu rozwinięcie wojskowych zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie łączności satelitarnej nowej generacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!