Technologie wojskowe
Korea Płn: satelita rozpoznawczy gotowy by trafić na orbitę
Korea Północna przygotowuje się do wyniesienia na orbitę pierwszego w historii kraju wojskowego satelity rozpoznawczego, określanego także szpiegowskim. W ostatnich dniach Kim Dzong Un odwiedził laboratorium, w którym zespół inżynierów pracuje nad urządzeniem i zatwierdził nieokreślony plan przyszłego działania z zakresu rozpoznania satelitarnego. Podkreślił także, że takie zdolności są kluczowe w przeciwdziałaniu zagrożeniom ze strony USA i Korei Południowej.
W ostatnich dniach przywódca Korei Pónacnej Kim Dzong Un wraz ze swoją córką Kim Ju Ae odwiedzili krajowy zakład lotniczy, w którym przygotowywany jest wojskowy satelita, przeznaczony do rozpoznania satelitarnego. Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) opisała, że urządzenie zostało uznane przez przywódcę oraz naukowców za gotowe do integracji z systemem nośnym, który będzie odpowiedzialny za umieszczenie ładunku na orbicie okołoziemskiej. W trakcie wizyty po raz kolejny podkreślił, że "podjęcie działań w zakresie wywiadu wojskowego jest ważnym i priorytetowym zadaniem umożliwiającym zwiększenie potencjału militarnego i przeciwstawienie się zagrożeniom ze strony USA i Korei Południowej".
🇰🇵
— WarNewsPL (@WarNewsPL1) May 17, 2023
Kim Jong-un i jego córka obejrzeli przygotowania do wystrzelenia pierwszego wojskowego satelity rozpoznawczego Korei Północnej. pic.twitter.com/iV8qkiAsw8
Jeszcze w grudniu 2022 r. informowano, że misja zakładająca wystrzelenie satelity ma dojść do skutku już w kwietniu br., natomiast kolejne testy wymagały wydłużenia tego celu w czasie i obecnie nie jest określona dokładna data startu. Przekazano natomiast informację, że możemy się go spodziewać w najbliższych tygodniach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej podało, że Korea Północna nie poinformowała jeszcze międzynarodowych władz morskich i telekomunikacyjnych o planach wystrzelenia satelity.
Wykorzystana do tego celu miałaby zostać technologia rakiet dalekiego zasięgu, co naruszyłoby różne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazujące Północy jakichkolwiek startów z technologiami balistycznymi. Władze Korei Południowej zaznaczają, że "zagraża to regionalnemu pokojowi i stabilności".
Czytaj też
Przywódca Korei Północnej powiedział, że umieszczenie pierwszej jednostki satelitarnej wywiadu wojskowego będzie miało kluczowe znaczenie dla wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony kraju. Pojawia się jednak wiele pytań dotyczących faktycznych możliwości urządzenia. Jak opisuje w swojej publikacji portal C4ISRNET.com, "satelita pokazany na zdjęciach północnokoreańskich mediów państwowych wydaje się zbyt mały i prymitywnie zaprojektowany, aby obsługiwać obrazy o wysokiej rozdzielczości".
Korea testowała w ubiegłym roku próbną jednostkę, która została wyniesiona na wysokość ok. 500 km nad powierzchnią Ziemi. Prototyp został wyposażony w różnego rodzaju kamery, nadajniki i odbiorniki oraz systemy kontrolne i bazy danych. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że opublikowane zdjęcia pozyskane z próbnej misji wykazały niezbyt imponującą rozdzielczość jak dla rozpoznania wojskowego.
🆕 Just In: North Korea says yesterday's rocket launch was part of its tests for a military reconnaissance satellite. Page 2 of Monday's Rodong Sinmun carries an image of the launch and a photo talen by the satellite of downtown Seoul. (cont) pic.twitter.com/UUjS8WryX8
— Martyn Williams (@martyn_williams) December 18, 2022
Według KCNA, Narodowa Administracja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (NADA) przeprowadziła test z kosmodromu Sohae, znajdującym się w pobliżu północnej granicy z Chinami. Warto zaznaczyć, że przeprowadzane testy odbyły się dzień po tym, jak wojska Japonii oraz Korei Południowej poinformowały o wystrzeleniu przez Koreę Północną dwóch pocisków balistycznych pośredniego zasięgu (IRBM) w kierunku Morza Japońskiego. Tym razem start mógłby zostać przeprowadzony z ośrodka startowego, znajdującego się w w północno-zachodniej części kraju, gdyż jak dodaje portal C4ISRNET.com, ostatnie zdjęcia satelitarne tego obszaru ukazują szybko postępujące prace budowlane. Działania te obejmują budowę głównego stanowiska startowego oraz dodatkowej platformy.
Czytaj też
Satelity rozpoznawcze są elementami wielu zaawansowanych systemów uzbrojenia. Kim Dzong Un zapowiedział stworzenie nowych zdolności militarnych także innych systemów, w tym nowoczesnych pocisków międzykontynentalnych, pocisków hipersonicznych czy okrętów podwodnych z napędem jądrowym. W ostatnich miesiącach poinformowano również o testach podwodnego drona, zdolnego do przeprowadzenia ataku jądrowego. Warto pamiętać, że Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym.