Technologie wojskowe
Korea Północna ostrzega Zachód przed wojną
Korea Północna oświadczyła, że jakakolwiek ingerencja w działalność jej satelitów będzie uważana za wypowiedzenie wojny i spowoduje „mobilizację jej potencjału odstraszającego”. Jak przekazała oficjalna agencja KCNA nastąpiłaby wówczas „eliminacja zdolności przetrwania” satelitów szpiegowskich USA.
„Jeżeli Stany Zjednoczone będą próbowały ingerować w prawa suwerennego państwa - skorzystamy z przysługujących nam praw międzynarodowych i krajowych aby zredukować i wyeliminować zdolności przetrwania satelitów wywiadowczych USA” - głosi przekazane przez KCNA oświadczenie rzecznika ministerstwa obrony Pjongjangu. Jak opisała agencja Reutera, jest to odpowiedź na słowa Rzecznik Dowództwa Kosmicznego USA, który stwierdził, że są USA jest w stanie zneutralizować możliwości satelity Pjongjangu przy użyciu różnych środków.
Korea Północna informowała wcześniej (21 listopada br.) o pomyślnym wystrzeleniu swego pierwszego satelity, który posłuży do wojskowego rozpoznania satelitarnego. Miał on przekazać zdjęcia amerykańskich obiektów wojskowych, m. in. w Japonii, na wyspie Guam i w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych a także śledzić ruchy wojsk USA i Korei Południowej, choć jest to mało prawdopodobne, ze względu na czas, który miał minąć od momentu wyniesienia do dokonania pierwszych zobrazowań.
Waszyngton zareagował na to nowymi sankcjami a Korea Południowa umieszczeniem na „czarnej liście” 11 obywateli Korei Północnej, którzy mieli uczestniczyć w pracach na satelitami i rakietami Pjongjangu.
Czytaj też
Waszyngton potępił wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety nośnej, argumentując, że korzysta ona z technologii balistycznej, nazywając to„rażącym naruszeniem licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.” Północnokoreańscy analitycy stosunków międzynarodowych skomentowali, że Stany Zjednoczone, które posiadają największą flotę satelitów wojskowych na świecie powinny w pierwszej kolejności stanąć przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, jeśli wynoszenie nowych jednostek na orbitę jest uznawane za przestępstwo.
Na początku tego roku Korea Północna dwukrotnie próbowała wystrzelić satelitę. Miały one miejsce krótko po szczycie G7 w maju i trójstronnym szczycie USA, Japonii i Korei Południowej w sierpniu, ale obydwie próby nie powiodły się. Udane wyniesienie najpewniej przeprowadzono z techniczną pomocą Moskwy. Jest to uznawane jako element zacieśniającego się partnerstwa, w ramach którego Korea Północna miała wysłać Rosji miliony pocisków artyleryjskich.
Czytaj też
Źródła: PAP/ Reuters/ Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!