Reklama

Świat

USA i Arabia Saudyjska zwiększą współpracę w kosmosie

Autor. NASA

27 listopada br. Stany Zjednoczone oraz Arabia Saudyjska zadeklarowały chęć wzmocnienia współpracy w zakresie badań i wykorzystywania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych. Krok ten ma wzmocnić działania badawczo-rozwojowe, przyspieszyć rozwój technologii kosmicznych i zapewnić zrównoważony rozwój całego sektora.

Reklama

Stany Zjednoczone i Królestwo Arabii Saudyjskiej wyraziły 27 listopada br. zamiar rozszerzenia dwustronnej współpracy w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych. Decyzja została ogłoszona w trakcie wizyty saudyjskiego Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych oraz Prezesa Saudyjskiej Agencji Kosmicznej w Ameryce Północnej. Kraje potwierdziły wzajemne pragnienie wzmocnienia współpracy obejmującej m.in. rozwój sektora komercyjnego, odpowiedzialnego użytkowania przestrzeni kosmicznej, ogólnego bezpieczeństwa w kosmosie i nauk o Ziemi.

Reklama
Reklama

Zgodnie z warunkami współpracy, obie strony będą prowadzić wspólne wysiłki, aby wspierać rozwój przemysłu lotniczego i kosmicznego, zwiększając tym samym możliwości handlowe. Ponadto zapowiedziano, że Arabia Saudyjska i USA rozważają podpisanie kilka umów ramowych, które mają pomóc w rozszerzeniu współpracy w sektorze kosmicznym.

Czytaj też

Zwraca się uwagę, że decyzja wpisuje się w wysiłki podejmowane w ramach współpracy między narodami w celu przyspieszenia postępów w tym sektorze. Jest to również zgodne ze wspólnymi partnerstwami utworzonymi w różnych dziedzinach i branżach. Partnerstwo pomoże również rozwijać talenty i wykwalifikowane kadry krajowe poprzez wymianę i przekazywanie doświadczeń między obiema stronami.

Warto przypomnieć, że Arabia Saudyjska jest sygnatariuszem porozumienia Artemis Accords, które zakłada powrót człowieka na Księżyc, a także jego długofalową eksplorację, która ma pozwolić na kolejny, wielki krok w eksploracji przez człowieka, czyli eksplorację Marsa. W związku z tym Królestwo uzgodniło z USA rozszerzenie współpracy także o o kwestie rozwoju nowych metod eksploracyjnych.

Czytaj też

Artemis Accords nie jest jedynym przykładem wspólnych działań, dotyczących domeny kosmicznej. Wiosną 2023 r. w ramach komercyjnej misji, realizowanej przez amerykańską firmę Axiom Space, na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleciało dwóch obywateli Arabii Saudyjskiej - astronautka Rayyanah Barnawi, która stała się dzięki temu pierwszą kobietą w kraju z takim osiągnięciem oraz doświadczony pilot myśliwców Ali AlQarni.

Załoga misji Ax-2. Od lewej dowódca misji Peggy Whitson, pilot John Shoffner oraz saudyjscy astronauci Ali AlQarni i Rayyanah Barnawi.
Załoga misji Ax-2. Od lewej dowódca misji Peggy Whitson, pilot John Shoffner oraz saudyjscy astronauci Ali AlQarni i Rayyanah Barnawi.
Autor. Axiom Space

Co ciekawe, pierwszym Arabem i muzułmaninem w kosmosie był przyrodni brat księcia Mohammeda i pilot sił powietrznych książę Sułtan ibn Salman, będąc członkiem siedmioosobowej załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery podczas misji w 1985 roku.

Źródło: U.S Department of State/ Arab News / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!