Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: zniszczone systemy obronne rosyjskiego portu
Zdjęcia satelitarne wykonane przez satelity komercyjne ukazały zniszczenia rosyjskich fortyfikacji obronnych w Sewastopolu. Jest to efekt niezwykle trudnych warunków pogodowych, które wystąpiły w ostatnich dniach na okupowanym Krymie. Sztorm i huragan spowodowały, że około pół miliona mieszkańców Krymu pozostało bez prądu, a system obrony portu w Sewastopolu jest w rozsypce.
Kilka dni temu na okupowanym przez Rosję Krymie doszło do istnego armagedonu pogodowego. Od niedzieli (tj. 26 listopada br.) półwysep dotykają sztormy, porywisty wiatr oraz ulewne deszcze. Najbardziej dotknięte są rejony m.in. Symferopola, Bakczysaraju i Czornomorskie. Zapowiadano, że fale na południowym wybrzeżu półwyspu sięgną nawet do ośmiu metrów. W znacznym stopniu ucierpiały także systemy obronne rosyjskiego portu w Sewastopolu, które zostały stworzone głównie w celu zapobiegania atakom morskich dronów (USV).
Recent storms over the Black Sea heavily damaged Russian defenses at the entrance to Sevastopol harbor in Crimea. pic.twitter.com/Qb0IwnkCfu
— Brady Africk (@bradyafr) November 28, 2023
It appears the barriers that Russia had setup to protect its ships at the harbor in Sevastopol have been destroyed and washed away by the storm yesterday. Satellite imagery shows the barrier broken and several areas missing. #Ukraine #Ukrainewar #UkraineRussiawar #Russia pic.twitter.com/qHJLbeUS6x
— raging545 - @[email protected] (@raging545) November 27, 2023
Skalę zniszczeń możemy zaobserwować dzięki najnowszym zobrazowaniom satelitarnym. Na zdjęciach możemy dostrzec, że fortyfikacje u ujścia portu, złożone m.in. barier obronnych i barek, które nie tak dawno chroniły siedzibę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i most Kerczeński. Niektóre z elementów systemu zostały oderwane, a cześć z nich nie jest już nawet widoczna. W przypadku Mostu Kerczeńskiego należy zauważyć, że obiekt jest obecnie bardzo podatny na ataki ukraińskich dronów.
The storm in Crimea destroyed barriers protecting Sevastopol Bay from the AFU attacks.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 29, 2023
The published satellite images show how floating vessels and booms were mangled. The anti-drone barriers near the Kerch Bridge were also washed away.
"These defensive networks provided the… pic.twitter.com/hP6apUQH8g
Wielu obserwatorów zauważyło także, że zniknęły również zagrody dla delfinów, które są wykorzystywane do działań bojowych (ochronnych). Możliwe, że rosyjska marynarka wojenna przeniosła zagrody w celu ochrony ich przed cyklonem, ale obecnie nie ma na to dowodów. Dodatkowo, fale zmyły wojskowe okopy na plażach, a także unieruchomiły okręty. Media donoszą, że z powodu burzy na mieliźnie utknął jeden ze statków w regionie rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego. Władze zaanektowanego Krymu stwierdziły, że takiej siły wiatru i fal nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy.
Czytaj też
Wielu ekspertów zwróciło uwagę na fakt, iż wpływ cyklonu może pozwolić ukraińskiej armii wykorzystać tę sytuację. Opady i wiatr uszkodziły także elektrownie, gazociągi oraz zalały drogi, a więc działania logistyczne, cywilne oraz wojskowe, zostały poważnie zakłócone. Na ten moment możemy powiedzieć, że pogoda się uspokoiła, ale nie wiemy ile czasu zajmie Rosji, aby w pełni przywrócić funkcjonalność systemów obronnych portu. W niektórych częściach Krymu nadal obowiązuje stan wyjątkowy i trwają prace nad przywróceniem uszkodzonej infrastruktury cywilnej, lecz nie ma aktualizacji na temat samego portu.
Jak donosi portal Ukraińska Prawda, w trakcie trwania cyklonu w Sewastopolu wicher powalił około 190 drzew, uszkodził dachy ponad 40 domów i zerwał linie elektryczne, co spowodowało, że ponad 350 domów pozostało bez energii elektrycznej. Od niedzieli trafiają do sieci zdjęcia zniszczeń na plażach i nabrzeżach południowych miejscowości na Krymie. Fale zmyły do morza ławki, elementy ogrodzenia i latarnie, a także porwały mężczyznę, który spacerował po nabrzeżu w miejscowości Morske.
Czytaj też
Przyglądając się opisywanym wydarzeniom, należy ponownie zwrócić uwagę, na to, że wywiad satelitarny odgrywa niezwykle ważną rolę w toczących się wojnach oraz w codziennych wydarzeniach na całym świecie. Dzięki niemu dostarczane są cenne dane w postaci zobrazowań, ale jednostki znajdujące się na orbicie ułatwiają również komunikację czy też nawigację. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego.
Źródła: PAP/The Drive/Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!
Alibi
Chociaż pogoda dopisuje.