Technologie wojskowe
Kosmiczne manewry, czyli bojowe zadanie US Space Force
Po wyniesieniu satelity w rekordowym czasie w ramach misji Victus Nox, amerykańskie siły kosmiczne zamierzają zrealizować kolejne zadanie. Victus Haze będzie miało na celu umieszczenie ładunku na orbicie okołoziemskiej i zademonstrowanie zdolności manewrowania w momencie zagrożenia w czasie rzeczywistym.
Victus Nox to misja, która zademonstrowała zdolność Sił Kosmicznych USA do wynoszenia satelitów praktycznie na życzenie. W projekt zaangażowane były dwa podmioty komercyjne - Firefly Aerospace oraz Millennium Space Systems, spółka zależnej Boeinga, które zostały podniesione w stan wyższej gotowości 30 sierpnia br. Od tego dnia US Space Force mogły w dowolnym momencie przez pół roku wydać ogłoszenie o rozpoczęciu misji.
We wrześniu 2023 r. z bazy sił kosmicznych (USSF) Vandenberg system nośny Alpha, należący do firmy Firefly Aerospace, wyniósł małego satelitę. Cały proces od wydania rozkazu do startu trwał 27 godzin. Pomimo, że czas został przekroczony o 3 godziny, Victus Nox została okrzyknięta sukcesem.
Victus Nox to misja z projektu Taktycznego Reagowania w Przestrzeni Kosmicznej (Tactically Responsive Space; TacRS), którego celem jest zapewnienie połączonym siłom Stanów Zjednoczonych zdolności szybkiego reagowania na orbitach. Z dostępnych informacji wynika, że w 2025 r. Siły Kosmiczne USA przeprowadzą kolejną misję z programu TacRS o nazwie Victus Haze.
Victus Haze zakłada podobny czas wyniesienia i nawiązania kontaktu z satelitą, co podczas Victus Nox. Dodatkowym zadaniem będzie jednak próba manewrowania jednostką przed zagrożeniem w kosmosie w czasie rzeczywistym. Niebezpieczeństwo może wynikać z różnych przyczyn, np. zatłoczenia na orbicie lub kosmicznych śmieci.
Czytaj też
Ćwiczenia w ramach Victus Nox i Victus Haza mają za zadanie przygotować amerykańskie siły kosmiczne do szybkiego reagowania w czasie konfliktu zbrojnego. Kierująca pracami ppłk MacKenzie Birchenough stwierdziła w rozmowie z portalem C4ISRNET, że misje pomagają usprawnić proces pozyskiwania nowych zdolności poprzez przyśpieszenie każdego etapu - od zamówienia, przez dostarczenie i przygotowanie, po wystrzelenie i operowanie satelitą na orbicie. Proces ten realizowany jest przez ośrodki rządowe we współpracy z sektorem prywatnym.
Źródło: Defensenews.com / C4ISRNET.com / Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!