Reklama

Technologie wojskowe

Leonardo zapewni włoskiemu wojsku wsparcie z kosmosu

Włochy widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA [esa.int]
Włochy widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA [esa.int]

Koncern zbrojeniowy Leonardo poinformował, że na prośbę Ministerstwa Obrony Włoch zbada możliwości rozwojowe kosmicznej architektury chmurowej, przeznaczonej dla krajowych sił zbrojnych. Projekt o nazwie MILSCA (Military Space Cloud Architecture) ma zapewnić włoskiemu rządowi i wojsku pierwsze tego typu w Europie wysokowydajne moce obliczeniowe i pamięć masową bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej .

Firma Leonardo ogłosiła, że zbada możliwości stworzenia kosmicznej architektury przetwarzania danych w chmurze ze zintegrowanymi modelami cyberbezpieczeństwa, który wesprze działania włoskiej armii. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu, projekt o nazwie Military Space Cloud Architecture, zainicjowany przez Ministerstwo Obrony Włoch, ma zapewnić system wysokowydajnych obliczeń, oparty na sztucznej inteligencji, zapewniający jednocześnie dużą pojemność pamięci masowej.

Reklama

MILSCA zagwarantuje użytkownikom dostęp do takich danych, jak komunikacja, obserwacja Ziemi i dane nawigacyjne, w dowolnym miejscu i czasie. System ma cechować się mocą obliczeniową przekraczająca 250 TFLOPS, czyli 250 tysięcy miliardów operacji na sekundę. Na osiągnięcie takich możliwości mają pozwolić m.in. zaawansowane algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, techniki uczenia maszynowego oraz rozbudowany system analizy danych.

Dodatkowo, architektura Space Cloud ma być w stanie przechowywać ponad 100 terabajtów danych generowanych na Ziemi i w kosmosie na pokładzie każdego satelity w konstelacji. W badaniach rozwojowych ma zostać wykorzystany superkomputer firmy Leonardo o nazwie Davinci-1, który jest znany ze swojej mocy obliczeniowej i wydajności zarówno w sektorze lotniczym, jak i obronnym. Badanie będzie prekursorem kolejnej fazy eksperymentalnej, która jeśli zostanie potwierdzona, obejmie rozmieszczenie na orbicie demonstracyjnej konstelacji satelitów.

Reklama

Podczas zaplanowanych na najbliższe dwa lata badań koncern Leonardo będzie współpracować w tym zakresie z firmami Telespazio oraz Thales Alenia Space. Leonardo oświadczyło, że działania w tym kierunku są zgodne z głównymi celami firmy na nadchodzące lata, czyli m.in. skupieniem się na przemyśle kosmicznym - kluczowym dla obronności i bezpieczeństwa kraju.

Podkreślono również, że zarządzanie i szybka wymiana coraz większej ilości danych, w większość o charakterze taktycznym, to w scenariuszu wielodomenowym strategiczne elementy, które należy systematycznie rozwijać.

Reklama

W oficjalnym komunikacie firma Leonardo zwróciła uwagę na to, że projekt tworzy również podstawy dla przyszłych zastosowań w zakresie wspierania cywilnych programów obserwacji Ziemi i misji eksploracji kosmosu na Księżyc i Marsa, które mogłyby skorzystać z orbitalnej architektury przetwarzania w chmurze w celu szybszego pobierania i przetwarzania danych.

Źródła: Reuters/Leonardo/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama