Reklama

Technologie wojskowe

NATO stawia na satelity. Zawarto ważne porozumienie

NATO UE
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

W ostatnich dniach Sojusz Północnoatlantycki zawarł porozumienie z firmą Planet Labs, które zapewnia wsparcie jednego z realizowanych programów, poprzez zwiększenie zdolności do satelitarnej obserwacji Ziemi. To kolejny dowód rosnącej zależności NATO od komercyjnych możliwości wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój międzynarodowych zdolności kosmicznych. Wojna na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie udowodniła, jak ważnym elementem systemu bezpieczeństwa jest wywiad i rozpoznanie, które opierają się m.in. na technologiach satelitarnych. Trwające obecnie konflikty zbrojne przyspieszyły rozwój takich rozwiązań, a wojsko coraz częściej liczy na pomoc sektora prywatnego w tym zakresie.

Reklama

Najlepszym tego przykładem są ostatnie doniesienia o umowie zawartej między prywatną firmą Planet Labs oraz Agencją Informacji i Komunikacji  NATO (NCIA). Porozumienie zawarte 19 sierpnia br. dotyczy dostarczania obrazów satelitarnych na potrzeby programu „Alliance Persistent Surveillance from Space (APSS)”. Został on zainicjowany przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w lutym 2023 r.

Na potrzeby programu APSS, NATO będzie mogło korzystać z danych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, pochodzących z floty satelitów sieci SkySat. Spółka oświadczyła jednak, że bardziej szczegółowe informacje dotyczące porozumienia nie zostaną opublikowane. Pewne jest jednak to, że zdolności NATO do wywiadu i rozpoznania zostaną dzięki temu zwiększone.

Możliwości firmy Planet mają pozwolić decydentom NATO uzyskiwać obrazy pozwalające na szczegółowe śledzenie i analizę zagranicznych zdolności i działań militarnych, monitorowanie infrastruktury wojskowej i tym samym skuteczną ocenę zagrożeń. Partnerstwo ma zapewnić również uzupełnienie luk w informacjach wywiadowczych oraz zapewnić jawny i zarazem wspólny obraz operacyjny między sojusznikami.

Reklama

W czasach nasilenia globalnego konfliktu zdolność do zaopatrywania NATO jest ważniejsza niż kiedykolwiek, aby wzmocnić sojusze wielonarodowe i promować pokój na całym świecie […] Nie możemy się doczekać współpracy z zespołem programu APSS” - czytamy w komunikacie firmy Planet.

Zbliżenie na zniszczony port w Bejrucie - 5 sierpnia 2020 roku. Fot. Planet Labs
Zbliżenie na zniszczony port w Bejrucie - 5 sierpnia 2020 roku. Fot. Planet Labs

Przestrzeń kosmiczna jest krytyczna dla NATO, od wspierania nawigacji i śledzenia sił, wykrywania wystrzeliwania rakiet, utrzymywania świadomości sytuacyjnej, po zapewnianie skutecznego dowodzenia i kontroli […] Nowe możliwości umożliwiają monitorowanie dużych obszarów zainteresowania NATO, wzmacniając naszą przewagę technologiczną, wypełniając naszą misję zachowania pokoju i bezpieczeństwa dla prawie miliarda ludzi” — dodała Laryssa Patten, Head of Space Technology Adoption and Resilience w NCIA.

Reklama

Program „Alliance Persistent Surveillance from Space” to wieloletnia, międzynarodowa inicjatywa, której celem jest wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do zbierania danych w dowolnym miejscu i czasie. NATO chce za pośrednictwem zasobów kosmicznych poprawić ogólne zdolności do pozyskiwania kluczowych dla bezpieczeństwa informacji. Celem jest również zwiększenie szybkości, użyteczności i efektywności procesu zarządzania.

Biorąc pod uwagę doświadczenie firmy Planet można śmiało stwierdzić, że kooperacja będzie niezwykle przydatna dla NATO. Spółka została założona w 2010 r. przez trzech naukowców NASA. Planet projektuje, buduje i obsługuje obecnie największą flotę satelitów do optycznej obserwacji Ziemi (obecnie jest to już ponad 200 jednostek). Warto zauważyć, że urządzenia z floty SkySat zostały pierwotnie opracowane w celu zaspokojenia potrzeb wojskowych i wywiadowczych.

Od lat eksperci oraz przedstawiciele wojskowi podkreślają, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej dostępna, a odpowiednio wykorzystana zapewnia zdolności, które ciężko uzyskać na Ziemi. Dlatego też pozyskiwanie tego typu technologii oraz pogłębianie synergii sektora obronnego i prywatnego jest niezbędne.

Przypomnijmy, że w 2019 r. przestrzeń kosmiczna została oficjalnie uznana za piątą domenę operacyjną NATO „niezbędną do odstraszania i obrony Sojuszu”. Z związku z tym podejmowane są kroki, aby zwiększać zdolności również w tym zakresie.

Reklama
Reklama

Komentarze