Reklama

NATO zwiększy inwestycje w technologie kosmiczne

nato szczyt nato w waszyngtonie
Szczyt NATO w Waszyngtonie (2024).
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

NATO intensyfikuje inwestycje w przestrzeń kosmiczną i wymianę informacji wywiadowczych, aby wzmocnić zdolności obronne sojuszu w obliczu rosnących zagrożeń w domenie kosmicznej. Członkowie Sojuszu są zgodni w tym, że takie działania są niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa.

W 2019 r. przestrzeń kosmiczna została oficjalnie uznana za piątą domenę operacyjną NATO „niezbędną do odstraszania i obrony Sojuszu”. Z związku z tym podejmowane są kroki, aby zwiększać zdolności Sojuszu w tym zakresie. Obecnie technologie kosmiczne są jednym z ważniejszych elementów działań modernizacyjnych NATO. Sytuacja międzynarodowa i globalny postęp technologiczny wymuszają działania w tym kierunku.

Reklama

Stawić czoła zagrożeniu

„Poprawiamy nasze zdolności wywiadowcze i inwestycje w kosmos i na morzu” - podkreślił generał Paul Lynch, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu w trakcie konferencji GEOINT. Dodał również, że technologie kosmiczne są obecnie niezbędne dla NATO w zakresie nawigacji, komunikacji, wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem rakietowym oraz zapewnienia skutecznego dowodzenia i kontroli.

„Obecnie 32 członków NATO pracuje nad ustanowieniem lepszych „zdolności gromadzenia informacji wywiadowczych i świadomości sytuacyjnej we wszystkich pięciu domenach.” - stwierdził gen. Paul Lynch. Podkreślił też, że NATO kładzie nacisk na ochronę zasobów kosmicznych. „Musimy maksymalizować swoją zdolność do wykorzystywania naszych zdolności w kosmosie, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo.” - dodał.

Lynch zapowiedział też, że podczas czerwcowego szczytu NATO w Holandii sojusznicy przedstawią konkretne zdolności, które mają przyczynić się do rozwoju sojuszu. „To nie będzie tylko obietnica. To musi być plan, abyśmy mogli zapewnić sobie wystarczającą ilość sprzętu, ludzi i możliwości, aby móc nadal odstraszać coraz bardziej agresywnego przeciwnika - Rosji.” - oznajmił wojskowy.

Reklama

Kluczowe inicjatywy

W trakcie swojego wystąpienia generał Paul Lynch przypomniał o programach, które są wdrażane przez NATO. Chodzi o program Allied Persistent Surveillance from Space (APSS) oraz Strategic Space Situational Awareness System (3SAS). Pierwszy z nich został zainicjowany przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w lutym 2023 r. w odpowiedzi na wnioski wyciągnięte z wojny na Ukrainie. Z kolei 3SAS został uruchomiony w ubiegłym roku.

Celem programu APSS jest zbudowanie wspólnej platformy wywiadowczej dla NATO. Wykorzystuje ona dane pochodzące z satelitów państw członkowskich i sektorów prywatnych. Umożliwia to lepsze monitorowanie sytuacji operacyjnej oraz szybsze podejmowanie decyzji. Dane te wspierają operacje NATO w czasie rzeczywistym, od monitorowania ruchów wojsk po wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

Inicjatywa zrzesza 17 krajów członkowskich, w tym m. in. Stany Zjednoczone, Polskę, Niemcy, Francję, Włochy i Turcję. Projekt zarządzany jest przez NATO Communications and Information Agency (NCIA).

Reklama

Program o nazwie skrótowej 3SAS to z kolei program realizowany w Kwaterze Głównej NATO. Jego celem jest integracja danych z różnych źródeł, takich jak satelity, systemy radarowe oraz inne technologie monitorowania przestrzeni kosmicznej. Inicjatywa ma umożliwić członkom Sojuszu lepiej zrozumieć środowisko wokół Ziemi. Obejmuje on m.in. analizę potencjalnych zagrożeń, takich jak kolizje satelitów czy ataki na infrastrukturę orbitalną.

Współpraca z przemysłem

Warto zauważyć, że zwiększenie wydatków obronnych przez NATO to szansa dla przemysłu. W tym zakresie Sojusz planuje opracowanie odpowiedniej strategii, której celem będzie stymulowanie innowacji technologicznych. Ma ona pomóc podmiotom z różnych krajów nawiązywanie współpracy z NATO w zakresie wprowadzania rozwiązań komercyjnych do struktur sojuszu.

Przykładem takich działań jest niedawno zawarte porozumienie NATO z polsko-fińską spółką kosmiczną ICEYE. Pod koniec marca br. firma ta poinformowała, ze została wybrana przez Sojusz do dostarczania danych z zakresu radarowej obserwacji Ziemi na potrzeby Centrum Sytuacyjnego (Situation Center, SITCEN) w Kwaterze Głównej NATO. To pierwsze partnerstwo ustanowione pomiędzy Kwaterą Główną NATO i podmiotem komercyjnym.

Reklama

Dynamiczny rozwój prywatnego sektora kosmicznego następuje od wielu lat. Wpływ na to miało wiele czynników, w zależności od oferowanych usług. Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój nowych technologii, a wojsko coraz częściej liczy na pomoc. W związku z tym NATO oczekuje pogłębienia współpracy z przemysłem w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Sojuszu.

Reklama

Komentarze

    Reklama