Reklama

Technologie wojskowe

Państwo Kima strzela pociskami balistycznymi

Autor. Roman Harak/CC BY-SA 2.0/Wikimedia

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na armię Korei Płd.

Reklama

Agencje przypominają, że zaledwie dwa dni temu Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 roku przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.

Reklama

Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości na telefonach.

Czytaj też

W reakcji na tę próbę armia Korei Płd. ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować "gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej" – przekazała agencja Yonhap.

Reklama

Północnokoreańskie MSZ poinformowało natomiast, że wystrzelenie w ostatnich dniach przez Koreę Płn. rakiet balistycznych to "środki odwetowe" wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie, dodając, że odpowiadają oni za "eskalację napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim".

Czytaj też

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, mającymi na celu odcięcie finansowania programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych tego kraju. Pjongjang odrzuca rezolucje ONZ, uważając je za naruszenie suwerennego prawa do samoobrony i eksploracji kosmosu.

Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia swojej siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!