Reklama

Technologie wojskowe

Przerzut cargo rakietą Starship. Wojsko planuje pierwsze testy

Autor. SpaceX

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych chcą zaangażować więcej firm w program, mający na celu rozwój zdolności suborbitalnego transportu zaopatrzenia pomiędzy dwoma punktami na Ziemi przy pomocy komercyjnych rakiet nośnych. W najbliższych latach planowana jest pierwsza tego typu misja, do której zostanie wykorzystany Starship firmy SpaceX.

Amerykańskie wojsko wzmaga wysiłki w zakresie rozwoju komercyjnych zdolności autonomicznego transportu ładunków pomiędzy dwoma punktami na Ziemi przy użyciu systemów nośnych. Są one szczególnie ważne w kontekście przerzutu kluczowego zaopatrzenia na pole bitwy w dowolnym miejscu. Pierwszą rakietą, która ma potwierdzić możliwości tego założenia jest Starship.

Reklama

Jak opisał portal Breaking Defense, na początek AFRL planuje przeprowadzić próby zrzucania drogą powietrzną kontenerów ładunkowych ze Starshipa. W następnej kolejności, dokładniej na przełomie 2025 i 2026 r. planowane jest wykonanie pierwszego lotu demonstracyjnego, podczas którego rakieta firmy SpaceX przetransportuje od 30 do 100 t ładunku w trudno dostępne miejsce.

Obecnie wojsko skupia się na rozwoju zdolności do transportu zaopatrzenia w dowolne miejsce na świecie w ciągu 90 minut lub krócej. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego wojska jest to rozwiązanie, które miałoby być panaceum na wszelkie bolączki logistyki militarnej w warunkach szybkiego reagowania. Jako przykład w tym kontekście podaje się region Indo-Pacyfiku, gdzie łańcuchy wysp i duże zbiorniki wodne stanowią wyzwanie dla mobilności.

Przerzut cargo jest celem krótkoterminowym, bowiem w dłuższej perspektywie wojsko chciałoby także w taki sposób przerzucać swoje oddziały. Badane możliwości nie dotyczą także tylko punktów na Ziemi, ale również na powierzchnię Księżyca. Celem Pentagonu jest jednak możliwość polegania na komercyjnych podmiotach, dlatego władze zachęcają zainteresowane podmioty do udziału w projekcie Rocket Cargo System Technologies And Research.

Reklama

Firmy mają czas do 12 czerwca br. na złożenie wniosku o dotację bezpośrednio na badania w zakresie innowacji. W zamówieniu podkreślono, że celem jest rozbudowanie bazy przemysłowej AFRL pod program Rocket Cargo, który został zainicjowany w 2021 r. Jest to jeden z priorytetowych programów badawczych, który jest prowadzony we współpracy z Siłami Kosmicznymi (USSF).

SpaceX jest pierwszą firmą, której przyznano kontrakt (o wartości 102 mln USD) w celu zbadania zdatności rakiety Starship do założeń Rocket Cargo. W pełni zintegrowana rakieta jest obecnie najpotężniejszym systemem nośnym na świecie, który zaliczył już cztery loty testowe. Ostatnich z nich odbył się 6 czerwca br. i zakończył się udanym wodowaniem obu segmentów. Przed nami w tym roku jeszcze przynajmniej jedna próba.

Reklama

Idea wykorzystania rakiet do dostarczania wojskowych ładunków na tej zasadzie nie jest jednak nowa. Od co najmniej początku rozwoju systemów nośnych wojsko miało w planach wykorzystać je do celów cargo, niemniej przez ostatnie dziesięciolecia istniał jeden główny problem z tym związany, czyli zaporowa cena za każdy kilogram wynoszonego ładunku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!