Reklama

Technologie wojskowe

Rosja wyniosła wojskowy ładunek na orbitę

Autor. Flickr/Roscosmos

Z najnowszych informacji wynika, że Federacja Rosyjska wyniosła na orbitę nowy ładunek o charakterze militarnym. Agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że misja zakończyła się sukcesem, bowiem urządzenie dotarło na odpowiednią orbitę.

31 października br. Rosjanie przeprowadzili start systemu nośnego Sojuz 2.1a z kosmodromu w Plesiecku. Celem misji było wyniesienie na niską orbitę okołoziemską ładunku o przeznaczeniu wojskowym. Warto zauważyć, że był to dopiero 12. lot orbitalny rosyjskiej rakiety w obecnym roku kalendarzowym. Problemy rosyjskiego sektora kosmicznego to efekt prowadzonej wojny na Ukrainie.

Reklama

Nowe urządzenie Rosji, które zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną to najprawdopodobniej satelita Bars-M (Kosmos 2579). Zdaniem agencji kosmicznej Roskosmos, satelita trafił z powodzeniem na docelową orbitę i po zakończeniu niezbędnych testów i kalibracji rozpocznie swoją misję. Jego wojskowe przeznaczenie sugeruje, że będzie on wspierał armię FR w trakcie działań wojennych na terenach wschodnich sąsiadów Polski.

Z dostępnych informacji wynika, że satelity z serii Bars-M należą do rodziny jednostek rozpoznawczych. Dzięki opisywanemu startowi rakiety Sojuz, Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej dysponują już sześcioma takimi urządzeniami na orbicie. Ostatnie lata szczególnie udowodniły, jak ważne jest posiadanie instrumentów cyfrowej obserwacji Ziemi.

Sieć satelitów Bars-M zastępują starą serię Jantar-1KFT (Kometa) oraz wycofaną serię Bars. Nowa rodzina instrumentów ma się cechować wyższą żywotnością (minimum 5 lat) oraz zapewnić o wiele większą dokładność. Każde z urządzeń ma masę ok. 4 t i łączy w sobie systemy obrazowania topograficznego i obrazowania Ziemi o wysokiej rozdzielczości. Zasilane są bateriami słonecznymi, które generują energię elektryczną.

Reklama

Pierwszy Bars-M został umieszczony w przestrzeni kosmicznej w lutym 2015 r. Z kolei drugi został uruchomiony na orbicie zaledwie rok później. Urządzenia z serii Bars-M okrążają Ziemię w przedziale pułapów pomiędzy 324 a 536 kilometrów nad powierzchnią planety. Za opracowanie i produkcję opisywanych satelitów odpowiada państwowe biuro konstrukcyjne CSKB-Progress.

Reklama

Komentarze

    Reklama