Reklama

Rosyjski satelita wypuścił na orbicie tajemniczy obiekt

Satelity wokół Ziemi. Zdjęcie podglądowe
Satelity wokół Ziemi. Zdjęcie podglądowe
Autor. NASA

Rosyjskie satelity regularnie przeprowadzają manewry w przestrzeni okołoziemskiej. Tym razem uwagę przykuły jedne z najnowszych jednostek, które w ostatni czasie rozmieściły na orbicie tajemniczą technologię.

Branżowe media donoszą, że Rosja ponownie testuje tajną technologię w kosmosie. Służby oraz eksperci zajmujący się śledzeniem i katalogowaniem obiektów w przestrzeni kosmicznej opisali, że w ostatnim czasie doszło do bardzo ciekawej aktywności rosyjskich satelitów, które nie tak dawno zostały wyniesione na orbitę okołoziemską.

Reklama

Rosyjskie satelity w akcji

Z przekazanych informacji wynika, że interesująca aktywność dotyczy trzech satelitów, które zostały wyniesione 2 lutego br. przez rosyjski system nośny Sojuz-2.1v (Wołga) z kosmodromu Plesieck. Co ciekawe, lot był najprawdopodobniej ostatnim dla tej konkretnej rakiety. Misja została zrealizowana na potrzeby rosyjskiego ministerstwa obrony.

Początkowo informowano jedynie o wyniesieniu zaledwie jednego satelity o oznaczeniu Kosmos 2581. Później jednak okazało się, że pod owiewką rosyjskiej rakiety znalazły się jeszcze dwa inne, również tajne satelity o oznaczeniach Kosmos 2582 i 2583. Od tego czasu jednostki o nieznanym przeznaczeniu wykazywały zachowanie, które przyciągnęło uwagę Sił Kosmicznych USA oraz wielu ekspertów.

W trakcie dokonywanych obserwacji satelity znajdowały się na orbicie okołobiegunowej na wysokości 585 km nad Ziemią. W marcu br. wykonały operacje zbliżeniowe, manewrując blisko innych obiektów. Siły Kosmiczne USA zaobserwowały w tym momencie również zupełnie nowy obiekt, który najpewniej został wypuszczony na orbicie przez jednostkę Kosmos 2583.

Uwolnione urządzenie może służyć do wielu celów. Rosja nie podała żadnych szczegółów technicznych, dlatego możemy być pewni jedynie militarnego zastosowania. Mogą być to ćwiczenia lotów w formacji, czy technologii dokowania, ale niewykluczone, że to także kolejny etap w ramach prac nad bronią antysatelitarną (ASAT). Niektórzy twierdzą też, że może być to jedynie część pozostała po niezamierzonej fragmentacji, któregoś z rosyjskich satelitów, lecz wtedy takich obiektów byłoby o wiele więcej.

Reklama

Orbitująca zagadka

Dostępne źródła sugerują, że pod oznaczeniem Kosmos 2581 może kryć się satelita o nazwie Nivelir-L 5. Tego typu satelity są wynoszone przez Rosję na orbitę od 2017 r. Za ich budowę odpowiada przedsiębiorstwo NPO Ławoczkin. Jednostki z rodziny Nivelir mogą być satelitami optycznymi, służącymi do rozpoznania wojskowego, ale mogą też wykonywać manewry na orbicie w celu szpiegowania amerykańskich satelitów.

Starsze jednostki tej serii (wystrzelone w 2017 oraz 2018 r.) również wykonywały w trakcie swoich misji złożone manewry i operacje zbliżeniowe. Niezależni analitycy opisali, że jednostka o oznaczeniu Kosmos-2558 (wystrzelona w 2022 r.) miała dopasować swoją trajektorię do amerykańskiego satelity USA-326. Stwierdzono wtedy, że głównym celem programu jest śledzenie innych obiektów na orbicie.

Oznaczenie Kosmos jest charakterystyczne dla rosyjskich satelitów wojskowych. Było ono używane przez ZSRR, a później Rosję, dla bardzo szerokiej gamy satelitów wojskowych i naukowych od lat 60. XX w. Przeznaczenie takich jednostek obejmowało szereg zastosowań, z których część było eksperymentalnych, tajnych lub stanowiły część programów wojskowych z zakresu wczesnych testów broni ASAT, rozpoznania oraz wywiadu elektronicznego.

Reklama

"Postępy" Rosji w kosmosie

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Przez rozpoczęcie wojny wiele sektorów krajowej gospodarki cierpi ze względu na brak odpowiednich funduszy i możliwości współpracy z Zachodem. Tak jest również w przypadku rosyjskiego sektora kosmicznego. Roskosmos oszacował, że wartość strat wynikających z sankcji nałożonych kilka dni po rozpoczęciu „Specjalnej Operacji Militarnej” szacuje się na 180 mld rubli, a więc ponad 2,1 mld dolarów.

Problemy widać również po realizowanych startach rakiet nośnych. W ubiegłym roku udało się Rosji zrealizować łącznie 17 startów, co pozwoliło uplasować się na trzecim miejscu na świecie pod tym względem. Najwięcej lotów w kosmos w 2024 r. odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 144. Drugą największą liczbę rakiet nośnych wystrzeliły Chiny - 68.

W 2025 r. Rosja wykonała (na ten moment) jedynie 4 loty orbitalne. Ostatnim z nich był lot systemu nośnego Angara 1.2, który wyniósł na orbitę okołoziemską kolejne satelity o przeznaczeniu wojskowym. Najprawdopodobniej w owiewce systemu znalazły się jednostki do telekomunikacji Rodnik-S, określane również jako Strela-3M. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło umieszczenie satelitów na orbicie.

Reklama

Komentarze

    Reklama