Reklama

Technologie wojskowe

Test Minuteman III przełożony. Powodem napięcie na linii Chiny-Tajwan?

Autor. Vanderberg AFB

Minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III, by uniknąć eskalacji napięć z Chinami - podał w czwartek „Wall Street Journal”.

Reklama

Gazeta powołała się na źródła w Pentagonie. Według cytowanego oficjela, siły zbrojne USA miały przeprowadzić próbę pocisku międzykontynentalnego w kalifornijskiej bazie sił kosmicznych Vandenberg. Brak jest oficjalnego komentarza ze strony amerykańskich władz, które najwidoczniej nie chcą zaogniać i tak już napiętych trójstronnych relacji Chin z Tajwanem i USA.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"To jest od dawna planowany test, ale został przełożony, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, biorąc pod uwagę działania ChRL wokół Tajwanu" - powiedział rozmówca "WSJ", odnosząc się do chińskich ćwiczeń wojskowych, w tym wystrzelenia rakiet nad Tajwanem w reakcji na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej.

Jak przypomina dziennik, Austin podjął podobną decyzję - o przełożeniu rutynowej próby rakietowej - w marcu, niedługo po tym, gdy prezydent Rosji ogłosił postawienie jej sił strategicznych w stan podwyższonej gotowości.

Międzykontynentalna rakieta balistyczna LGM-30G Minuteman III to trzystopniowy pocisk pozwalający na przenoszenie na odległość 13 000 km nawet trzech niezależnie wycelowanych głowic termojądrowych o regulowanej mocy od 300 do 500 kT, przy czym umowy traktatowe ograniczają wykorzystanie jednej głowicy w ICBM. Jak informował Defence24 w ubiegłym roku, w dyżurze bojowym może znajdować się ok. 400 pocisków, zaś USA dysponuje 450 silosów, których część jest czasowo wyłączona ze służby w ramach traktatu New START.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jezza

    Czyli jest lipa z tą rakietą i wyszukuje się użyteczne wymówki

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!