Technologie wojskowe
US Space Force stawiają na rakietę Vulcan Centaur
![USA, rakieta, Vulcan Centaur, United Launch Alliance](https://cdn.defence24.pl/2024/12/16/800x450px/votclOk6OXDLLkzejHYxQXPpOE8rW0fgV0AlshUj.e5ug.webp)
Autor. United Launch Alliance via Flickr
Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych planują 18 startów rakiet nośnych w ramach misji wojskowych programu National Security Space Launch w 2025 r. Większość z nich przypadnie systemowi Vulcan Centaur od firmy United Launch Alliance.
Garść informacji na temat wojskowych misji kosmicznych została przekazana przez przedstawicieli US Space Force podczas Space Mobility Conference w Orlando na Florydzie. Starty odbędą się w ramach programu National Security Space Launch (NSSL), który zakłada współpracę komercyjną z firmami będącymi operatorami rakiet nośnych.
Wojskowe zadania rakiet Vulcan Centaur i Falcon
W 2025 r., w ramach drugiej fazy programu NSSL zostanie przeprowadzonych łącznie 18 startów rakiet nośnych firm United Launch Alliance (ULA; joint venture między koncernami Boeing i Lockheed Martin) oraz SpaceX należącej do Elona Muska. Amerykańskie siły kosmiczne planują zwiększyć częstotliwość startów w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy udało się przeprowadzić zaledwie 5 misji.
Aż 11 misji w 2025 r. przypadnie rakiecie Vulcan Centaur od ULA, która dotychczas zaliczyła 2 loty i wciąż nie otrzymała certyfikacji do programu NSSL. Podczas ostatniej misji odnotowano problemy z boosterem bocznym na paliwo stałe, którego dysza najprawdopodobniej odpadła podczas lotu.
Vulcan Centaur to dwustopniowa rakieta, posiadająca 61,6 m wysokości (lub około 67 m z owiewką Long) oraz 5,4 m średnicy. W dolnym stopniu systemu znajdują się dwa silniki BE-4, opracowane przez Blue Origin napędzane mieszanką skroplonego gazu ziemnego oraz ciekłego tlenu. Do segmentu doczepione są boostery GEM 63XL produkcji Northrop Grumman na paliwo stałe.
SpaceX zrealizuje natomiast 7 misji przy pomocy rakiet z serii Falcon (Falcon 9 lub Falcon Heavy). Siły Kosmiczne USA zdecydowały się na taki podział, aby uniezależnić się od jednego operatora rakiet nośnych, którym potencjalnie mogłaby być firma Elona Muska. W kolejnej fazie programu NSSL zostanie wykorzystany również system New Glenn od Blue Origin. Pozwoli to na zwiększenie podaży na rynku i uniknięcie monopolu SpaceX.
New Glenn zadebiutował w styczniu 2025 r. Pomimo dostarczenia ładunku na orbitę okołoziemską, nie udało się wylądować dolnym stopniem na oceanicznej barce Jacklyn. Amerykańskie siły kosmiczne oceniły lot pozytywnie, zaznaczając, że powrót segmentu rakiety nie stanowił kryterium certyfikacji.
Dwustopniowa rakieta ma mieć możliwością wykorzystania pierwszego segmentu w kolejnych misjach. New Glenn mierzy ponad 98 metrów i ma być w stanie zabierać ze sobą do 45 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz do 13,5 t na geostacjonarną orbitę transferową.