Reklama

Technologie wojskowe

USA: Atlas V wyniósł ostatniego satelitę systemu SBIRS

Autor. United Launch Alliance

Z bazy amerykańskich sił kosmicznych na przylądku Canaveral przeprowadzono wystrzelenie systemu nośnego Atlas V, którego zadaniem było wyniesienie na orbitę satelitę SBIRS GEO-6. Jest to ostatni składnik amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania przed uderzeniem balistycznym SBIRS (Space Based Infra Red Sensor). Był to także 5. lot orbitalny w obecnym roku, który został wykonany przez United Launch Alliance (ULA).

Reklama

Nad ranem dnia 4 sierpnia br. o godz. 8:29 czasu polskiego odbyło się wystrzelenie systemu nośnego Atas V, należącego do amerykańskiego konsorcjum United Launch Alliance. Wszystkie fazy lotu przebiegły bez zbędnych komplikacji, co oznaczało, że ładunek użyteczny misji (o masie 4,5 t) został z powodzeniem wyniesiony na niską orbitę. W następnej kolejności górny segment - Centaur rozpoczął pierwszy z trzech zaplanowanych odpaleń silników, dzięki którym ładunek dotarł na docelową orbitę GEO. Ze względu na brak zdolności do lądowania, pierwszy stopień rakiety po wykonaniu przypisanych mu zadań odłączył się od reszty konstrukcji, aby opaść w kierunku wód Oceanu Atlantyckiego.

Reklama
Reklama

Celem misji było umieszczenie na orbicie ostatniego składnika amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania SBIRS w postaci satelity o oznaczeniu SBIRS GEO-6. Jak wynika z jego oznaczenia, jest szóstym urzędzeniem konstelacji, a każdy z nich znajduje się w innym położeniu orbitalnym, co pozwala na szerokie pokrycie globu. Posiadają one wmontowane czujniki skanujące w podczerwieni zbudowane przez firmę Northrop Grumman.

Wyznaczone obserwacje odbywają się za pomocą systemu aktywnych zwierciadeł umieszczonych wewnątrz ładunku użytecznego satelity. Dodatkowo na pokładzie znajduje się też sensor pozycyjny używany do sekwencyjnego lub namierzanego obrazowania określonych mniejszych terenów. Są użytkowane przez amerykańskie siły zbrojne do wczesnego ostrzegania satelitarnego przed pociskami balistycznymi.

Wszystkie wcześniejsze satelity omawianej sieci także startowały z wykorzystaniem rakiet Atlasów V - w latach 2011, 2013, 2017, 2018 i 2021 i również każdy z nich został wyprodukowany przez firmę Lockheed Martin. Władze USA zapewniają, że pomimo umieszczenia na orbicie ostatniego satelity SBIRS, to już w fazie rozwojowej jest przyszły kompleks wczesnego ostrzegania NG OPIR. Pierwszy z satelitów nowej generacji ma według obecnych planów wystartować w 2025 r.

Czytaj też

Misja SBIRS GEO-6 była już 95. operacją Atlasa V, czyli rakiety nośnej, którą United Launch Alliance planuje wycofać w najbliższej przyszłości ze względu na wykorzystywanie do jej startów silników rosyjskiej produkcji RD-180. Zanim jednak dojdzie do zastąpienia systemu nośnego, firma musi wywiązać się z umowy przeprowadzając kolejne kilkanaście startów owego pojazdu. ULA ma nadzieję wystrzelić z Florydy debiutancką rakietę nowej generacji Vulcan Centaur do końca obecnego roku.

Wartym podkreślenia jest także fakt, iż opisywane wydarzenie było 93. lotem orbitalnym, który został przeprowadzony w obecnym roku, w tym 5. przeprowadzonym przez United Laucnh Alliance. Była to także kolejna misja o charakterze wojskowym, która została wykonana na rzecz Stanów Zjednoczonych. W najbliższym czasie czeka nas także start rakiety Delta IV Heavy, którą ULA przygotowuje do wrześniowej misji NROL-91.

Reklama

Komentarze

    Reklama