Reklama

Technologie wojskowe

USA. Kolejne miliony na produkcję silników rakietowych

Autor. Anduril Inudstries

Departament Obrony USA przyznał kolejny kontrakt w celu wsparcia produkcji silników rakietowych na paliwo stałe. Łączna wartość umowy wyniosła ponad 14 mln dolarów.

Stany Zjednoczone wzmagają działania na rzecz zwiększenia krajowej produkcji silników rakietowych na paliwo stałe (SRM). W ostatnich miesiącach Pentagon przeznaczył spore nakłady finansowe w tym celu, a w ostatnich dniach poinformowano o kolejnych inwestycjach. 7 stycznia br. Departament Obrony USA przyznał firmie Anduril kontrakt o wartości 14,3 mln dolarów.

Reklama

Szczegóły kontraktu

Umowa przyznana na mocy ustawy Defense Production Act (DPA) ma na celu wsparcie modernizacji zakładu firmy Anduril w stanie Missisipi oraz udoskonalenie procesów produkcyjnych. ”Umowa jest zgodna z naszą strategią budowania odporności łańcucha dostaw” - podkreśliła Laura Taylor-Kale, zastępczyni sekretarza obrony ds. polityki bazy przemysłowej.

Kontrakt wykorzystuje inwestycję prywatnego kapitału spółki Anduril w wysokości 75 mln dolarów. Jest też następstwem przejęcia przez Anduril firmy Adranos, czyli producenta silników rakietowych na paliwo stałe. Doszło do tego stosunkowo niedawno, bowiem w 2023 r. Oczekuje się, że opatentowana przez firmę Adranos nowa technologia paliwowa ALITEC zwiększy wydajność i zasięg produkowanych pocisków rakietowych.

Reklama

Warto zauważyć, że opisywana umowa będzie też wspierać założenia kontraktu o wartości 19 mln dolarów, który został zawarty przez Anduril z Marynarką Wojenną USA w czerwcu 2024 r. To porozumienie dotyczy projektowania, produkcji i testów silników rakietowych dla programu pocisków Standard Missile 6 (SM-6). Są przeznaczone do rażenia takich celów, jak bezzałogowe środki latające, rakiety manewrujące czy samoloty.

Trudna sytuacja na rynku

Trwająca od lutego 2022 r. pełnoskalowa wojna na Ukrainie spowodowała powstanie pewnego rodzaju luk w zdolnościach produkcyjnych Stanów Zjednoczonych. Pentagon od wielu miesięcy zwraca uwagę na strategiczną potrzebę wzmocnienia krajowych zdolności produkcyjnych w tym zakresie oraz problemy związane z łańcuchem dostaw.

Przypomnijmy, że systemy oparte się na silnikach rakietowych na paliwo stałe to m. in. pociski przeciwpancerne Javelin czy też pociski przeciwlotnicze Stinger. Od początku konfliktu amerykańskie zapasy tego typu technologii do zastosowań obronnych zostały znacznie uszczuplone. Sytuacja powoduje, że cierpi na tym bezpieczeństwo narodowe USA, dlatego też możemy spodziewać się kolejnych działań w tym zakresie.

W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować inne przykłady walki z niedoborem silników rakietowych na paliwo stałe w amerykańskim arsenale. Jednym z nich było ogłoszone strategiczne partnerstwo firm Lockheed Martin oraz General Dynamics, a także koncernu RTX (dawniej Raytheon Technologies Corporation) i włoskiego Avio. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Reklama

Należy jednak zwrócić uwagę, że wojna na Ukrainie powoduje także problemy w zapasach agresora, czyli w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Kreml również pracuje nad zwiększeniem swoich możliwości produkcji silników rakietowych na paliwo stałe, czego przykładem są informacje z listopada ubiegłego roku, kiedy to media zwróciły uwagę na postępy budowlane w fabrykach, które zajmują się produkcją tego typu technologii.

Doniesienie potwierdziły zdjęcia satelitarne, które zostały dostarczone przez firmę Maxar Technologies. Na bazie zobrazowań oceniono, że rozbudowywanych jest aż pięć kompleksów w różnych częściach kraju. Więcej na ten temat znajduje się pod załączonym linkiem.

Reklama

Komentarze

    Reklama