Technologie wojskowe
USA: milionowe kontrakty na wojskowe satelity
W poniedziałek, 21 sierpnia br. Agencja Rozwoju Kosmicznego (Space Development Agency, SDA) w Stanach Zjednoczonych podała do wiadomości publicznej, że przyznała firmom Northrop Grumman i Lockheed Martin kontrakty na budowę i obsługę 72 demonstracyjnych satelitów wojskowych na łączną sumę 1,5 mld USD. Urządzenia zostaną użyte do budowy kolejnej transzy (Tranche 2) jednostek satelitarnych, a ich zadaniem będzie zapewnianie bezproblemowej komunikacji i transmisji danych na polu walki.
W poniedziałek, 21 sierpnia br. Agencja Rozwoju Kosmicznego (SDA) w Stanach Zjednoczonych, podległa amerykańskim Siłom Kosmicznym (US Space Force) ogłosiła, że firmyNorthrop Grumman i Lockheed Martin zostały nagrodzone kontraktem na budowę 72 prototypów satelitów wojskowych, które będę odpowiedzialne za zapewnianie bezproblemowej komunikacji i transmisji danych na polu walki. Urządzenia zostaną wykorzystane w budowie Tranche 2, czyli kolejnej sieci składającej się z warstwy transportowej (Transportation Layer), odpowiedzialnej za komunikację, oraz warstwy śledzącej, przeznaczonej do ostrzegania przed nadlatującymi pociskami.
Według komunikatu Agencji, łączna wartość zamówienia opiewa na 1,5 mld USD. Liczba zamówionych satelitów została podzielona po równo między firmy, tzn. zarówno Northrop Grumman, jak i Lockheed Martin zbudują 36 jednostek w wersji "Beta", czyli prototypowej. Jeśli chodzi natomiast o wartości każdego z kontraktów, pierwszy z wymienionych koncernów otrzyma 733 mln USD, natomiast drugi - 816 mln USD. Wyniesienie urządzeń zostało zaplanowane na 2026 r.
Czytaj też
Jak możemy przeczytać w komunikacie SDA, satelity Tranche 2 Transportation Layer (T2TL) - Beta "zapewnią globalny dostęp do komunikacji i stałą globalną zaszyfrowaną łączność w celu wspierania misji, takich jak namierzanie poza linią wzroku i ostrzeganie przed pociskami oraz zaawansowanymi zagrożeniami rakietowymi". Transza ta będzie częścią powstającej architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA), rozwijanej przez SDA.
Warto zauważyć, że obie firmy mają doświadczenie w budowie tego typu urządzeń, gdyż w przeszłości zostały nagrodzone podobnymi kontraktami na budowę satelitów wojskowych do Tranche 0 i Tranche 1. W lipcu 2020 r. Lockheed Martin, oraz York Space Systems, pozyskały zlecenie na budowę 10 satelitów demonstracyjnych do warstwy transportowej w Tranche 0 o wartości 187,5 mln USD dla pierwszej z firm oraz 94 mln USD dla York Space Systems. Warto zauważyć, że pierwsze 10 jednostek zostało wysłanych na orbitę jeszcze w kwietniu br.
Czytaj też
W lutym 2022 r. Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz York Space System zostały wytypowane do zbudowania przez każdą z firm 42 satelitów do warstwy transportowej dla Tranche 1 o łącznej wartości 1,8 mld USD. Wynoszenie urządzeń powinno rozpocząć się w 2024 r. W kwestii tej transzy warto również wspomnieć o wygranym przez Northrop Grumman w lipcu 2022 r. kontrakcie na 14 satelitów śledzących.
Jak poinformował Spacenews.com , kontrakty Tranche 2 sprawiają, że Lockheed Martin i Northrop Grumman są największymi odbiorcami zleceń satelitarnych Agencji Rozwoju Kosmicznego. W przypadku tej ostatniej firmy warto podkreślić, że jej urządzenia będą wzorowane na jednostkach do warstwy transportowej z Tranche 1. Breakingdefense.com zauważa natomiast, że dotychczas Agencja przyznała prawie 4,5 mld USD na warstwy transportowe.