Reklama

Technologie wojskowe

Amerykanie rozpoczęli wynoszenie nowych satelitów wczesnego ostrzegania

Autor. SDA

Amerykanie rozpoczęli budowę swojej najnowszej sieci wojskowych satelitów odpowiedzialnej za śledzenie pocisków balistycznych, hipersonicznych, a także wsparcia działań lądowych z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Projekt ma na celu zwiększenie świadomości sytuacyjnej USA, co jest efektem m.in. rosnących zdolności Chin i Federacji Rosyjskiej w domenie kosmicznej.

Reklama

2 kwietnia br. należący do firmy SpaceX system nośny Falcon 9 wykonał udane wyniesienie pierwszych 10 jednostek satelitarnych, będących inauguracyjnymi i demonstracyjnymi elementami powstającej architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA), która jest projektem Agencji Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (Space Development Agency). Start został przeprowadzony w niedzielę o godzinie 16:29 czasu polskiego z bazy sił kosmicznych (USSF) Vandenberg, a jego powodzenie zostało potwierdzone przez zespół zaangażowany w misję. Początkowo miał on się odbyć dzień wcześniej, natomiast odliczanie zostało wstrzymane kilka sekund przed ostatecznym startem.

Reklama
Reklama

Satelity zerowej transzy o nazwie Tranche 0 (każdy z nich o wartości ok. 15 mln USD), które zostały wysłane na orbitę o wysokości 1000 km, nachylonej pod kątem 80 stopni to dopiero początek wdrażania nowej konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej o charakterze wojskowym. Z dostępnych danych wynika, że transza zerowa ma zawierać w sumie 28 satelitów - 20 w warstwie transportowej, odpowiedzialnej za komunikację i transmisję danych, oraz 8 w warstwie śledzącej, przeznaczonej do ostrzegania przed rakietami. W późniejszej, pierwszej operacyjnej warstwie - Tranche 1 SDA pierwotnie planowała mieć tylko 28 satelitów, natomiast w ostatnich tygodniach poinformowano, że będzie zawierać dodatkowych 7 urządzeń dostarczonych przez firmę Raytheon Technologies.

Czytaj też

Sieć satelitów wojskowych ma znacząco poprawić zdolność Pentagonu do wykrywania i śledzenia pojawiających się zagrożeń, takich jak ataki z użyciem pocisków balistycznych i hipersonicznych. Urządzenia będą dostarczać dane o śledzeniu bezpośrednio do sił lądowych, powietrznych lub morskich przy użyciu istniejących taktycznych sieci radiowych. Nowe systemy wczesnego ostrzegania powstają m.in. ze względu na rosnące zdolności Chin oraz Rosji w zakresie rozwoju broni mogącej poruszać się pięciokrotną prędkością dźwięku. Obecne systemy pozwalają na wykrycie i śledzenie broni hipersonicznej, jednakże czasu na skuteczną reakcję jest zbyt mało.

Autor. Raytheon Technologies

Nowy system jednostek śledzących będzie tworzony przy pomocy zakontraktowanych podmiotów, którymi są L3Harris Technologies, Northrop Grumman, wspomniany wcześniej Raytheon Technologies oraz SpaceX. Założeniem przyświecającym projektowi jest stworzenie rozległej sieci tanich, szybko zastępowalnych satelitów korzystających z technologii dostępnych na otwartym rynku. Szczególny nacisk położono na opracowywanie sieci niewielkich satelitów, które są alternatywą dla dużych i kosztownych systemów takich jak Space-Based Infrared System (SBIRS). Jeszcze w tym roku wojsko powinno zacząć otrzymywać dane operacyjne z satelitów transzy zerowej, w ramach demonstracji możliwości technologii.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu Biały Dom przedstawił wniosek o 842 mld USD dla Departamentu Obrony na rok fiskalny 2024, który zawiera 30 mld USD dla amerykańskich Sił Kosmicznych, co stanowi największe finansowanie wojskowej gałęzi kosmicznej. Przedstawiciele służb oznajmili, że potrzebują 2,3 mld USD na satelity, które mogą wykrywać i śledzić wrogie pociski hipersoniczne, co jest wzrostem o 1,1 mld USD względem ubiegłego roku.

Opisywane wydarzenie było już 22. startem orbitalnym przeprowadzonym przez firmę SpaceX. Dodatkowo był to już 215. lot systemu nośnego Falcon 9, którego pierwszy stopień po wykonaniu swojego zadania powrócił na powierzchnię Ziemi, lądując w wyznaczonym miejscu LZ-4 (Landing Zone), znajdującym się w bazie Vandenberg ok. 8 min po starcie. Ze względu na tajny charakter misji, transmisja z wydarzenia została zakończona tuż przed separacją owiewek ładunku. Ze względu na tajny charakter misji, transmisja z wydarzenia została zakończona tuż przed separacją owiewek ładunku.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze