Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: intensywne walki o Bachmut [KOMENTARZ]
Trwająca wojna na Ukrainie zmieniła oblicze postrzegania przestrzeni kosmicznej i wykorzystania satelitów, które m.in. zapewniają komunikację i dostarczają dane obrazowe terenu, czego przykładem są ostatnie zdjęcia satelitarne miejscowości Bachmut z 6 marca br., wykonane przez Maxar Technologies. Widać na nich płonące i zniszczone budynki, a także inne obiekty, które zostały uszkodzone w wyniku walki o ukraińskie miasto.
Spółka Maxar Technologies co jakiś czas w mediach społecznościowych dzieli się zobrazowaniami przedstawiającymi zniszczenia ukraińskich miast. Tym razem zaprezentowano dane obrazowe z miejscowości Bachmut, w którym wciąż toczą się intensywne walki. Każdego dnia ukraińska armia utrudnia przejęcie obszaru, zadając rosyjskim najeźdźcom dotkliwe straty. Obserwacja opisywanych działań militarnych jest możliwa z orbity okołoziemskiej za sprawą satelitów wspomnianej firmy Maxar Technologies. Na najnowszych zobrazowaniach możemy dostrzec płonące i zniszczone budynki, uszkodzony most kolejowy oraz ogólny przegląd miasta.
Sprawę dla Space24.pl komentuje reporter wojenny i dziennikarz Defence24.pl Michał Bruszewski:"Bitwa o Bachmut stała się obsesją Rosjan. Zdobywając to miasto postanowili upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze powetować sobie klęski militarne w Chersoniu i pod Izjum. Bachmut ma więc wymiar propagandowy. Po drugie przejęcie miasta otwiera drogą wojskom rosyjskim do łatwiejszego zajęcia węzła logistycznego w Konstantynówce. Po trzecie obecnie celem wojsk inwazyjnych jest dominacja w Donbasie, ponieważ plany z 24 lutego 2022 roku nie wypaliły, Rosjanie nie zajęli Kijowa, Odessy i Charkowa, więc koncentrują się na wschodniej Ukrainie."
Czytaj też
"Bachmut jest w kryzysowej sytuacji, ponieważ Rosjanie od północy i południa manewrem mogliby przeciąć drogę zaopatrzenia do miasta". Nie są jednak w stanie tego zrobić, więc brakuje im ciągle sił na ten ostatni cios, by wziąć miasto w stano oblężenia. Co najważniejsze, Ukraińcy skutecznie się bronią i co raz biorą Rosjan w różne pułapki (jak wysadzenie tamy i odcięcie Rosjan pod Krasną Horą). Rosjanie chcieli z Bachmutu uczynić bitwę na wyczerpanie, w której rezerwy Ukrainy stopnieją. Mając przewagę w ludziach chcieli masą przełamać i zmęczyć Ukraińców. Okazało się finalnie, że w tym "Nowym Verdun" Rosjanie zostali zatrzymani, a straty w wojskach inwazyjnych spowodowały klęskę ich ofensywy. Bachmut obecnie jest morzem ruin. Nawet jak Rosjanie przejmą miasto, to zdobędą tylko gruzy" - dodał Michał Bruszewski.
Od samego początku niezwykle istotną rolę w tej wojnie odgrywa wywiad satelitarny, który dostarcza cennych danych w postaci zobrazowań oraz ułatwia komunikacje czy też nawigację. Dla przykładu, zdjęcia wykonywane przez satelity od firmy Maxar Technologies dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skalę zniszczeń w danym miejscu. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny można było zaobserwować, dzięki zdjęciom wykonanym przez Maxar, koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.
Czytaj też
Spółka Maxar Technologies to jeden z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie. Upublicznione przez Maxar zobrazowania pochodzą z różnych konstelacji teledetekcyjnych pozostających w zasobach koncernu oraz jego spółek zależnych (satelity WorldView oraz DigitalGlobe).
Sieć instrumentów elektrooptycznych WorldView może pochwalić się rozdzielczością przestrzenną rzędu 25-50 cm (zależnie od przyjmowanych parametrów obrazowania). Omawiane zobrazowania powierzchni ziemskiej są dostępne dla użytkowników cywilnych i rządowych, służąc głównie w obszarze zarządzania kryzysowego - w sytuacjach zagrożenia katastrofami naturalnymi bądź tymi wywołanymi przez człowieka.