Reklama

Rynek globalny

Maxar dostarczy dane satelitarne sojusznikom USA

Wizualizacja przedstawiająca nową konstelację firmy Maxar, WorldView Legion. Ilustracja: Maxar Technologies [maxar.com]
Wizualizacja przedstawiająca nową konstelację firmy Maxar, WorldView Legion. Ilustracja: Maxar Technologies [maxar.com]

W ostatnich dniach amerykańska Agencja Wywiadu Przestrzennego (NGA) przyznała firmie Maxar Technologies kontrakt o wartości 192 mln USD na dostarczanie zdjęć satelitarnych do krajów sojuszniczych USA. Agencja nie ujawniła jakie kraje będą wspierane w ramach umowy, natomiast wiemy, że zostaną im zapewnione usługi obrazowania składające się m.in. z produktów elektrooptycznych o wysokiej rozdzielczości, radaru z syntetyczną aperturą (SAR) oraz danych 3D. Umowa ma obowiązywać przez najbliższych pięć lat.

Reklama

Wraz z początkiem lutego br. Agencja Wywiadu Przestrzennego (NGA) przyznała firmie Maxar Technologies kontrakt, na podstawie którego spółka będzie odpowiedzialna za dostarczanie komercyjnych zdjęć satelitarnych do krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych. Pięcioletnia umowa o wartości 192 mln USD obejmuje zapewnienie dostępu na żądanie do wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych, analiz, usług wykorzystujących technologię syntetycznej apertury (SAR) oraz ulepszone mapy 3D, które łączą w sobie obrazy satelitarne z wideo w celu odwzorowania rzeczywistych lokalizacji.

Reklama
Reklama

Upubliczniane przez Maxar zobrazowania pochodzą z różnych konstelacji teledetekcyjnych pozostających w zasobach koncernu oraz jego spółek zależnych (satelity WorldView oraz DigitalGlobe). Sieć instrumentów elektrooptycznych WorldView może pochwalić się rozdzielczością przestrzenną rzędu 25-50 cm (zależnie od przyjmowanych parametrów obrazowania). Omawiane zobrazowania powierzchni ziemskiej są dostępne dla użytkowników cywilnych i rządowych, służąc głównie w obszarze zarządzania kryzysowego - w sytuacjach zagrożenia katastrofami naturalnymi bądź tymi wywołanymi przez człowieka.

Czytaj też

Nie ma wątpliwości, że dane satelitarne dostarczane przez Maxar Technologies pomagają na co dzień wielu międzynarodowym podmiotom. Przykładem tego jest wykorzystanie ich do wsparcia Ukrainy z orbity, gdyż broni się ona od prawie roku przed rosyjską agresją militarną. Zdjęcia wykonywane przez satelity od Maxar ukazują ruchy wojsk przeciwnika, czy też skalę zniszczeń w danym miejscu. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny można było zaobserwować, dzięki zdjęciom wykonanym przez Maxar, koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji. Codziennie możemy także zobaczyć skalę zniszczeń jaka obejmuje tereny Turcji i Syrii po trzęsieniach Ziemi jakie wystąpiły na tych terenach w ubiegłym tygodniu.

Jak oznajmił Tony Frazier, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Maxar, dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od firmy Maxar są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby oraz czas. Należy przy tym przypomnieć, że firma w zeszłym roku wygrała kontrakt o wartości 3,2 mld USD z National Reconnaissance Office (NRO) na dostarczanie zdjęć satelitarnych dla rządu USA przez następne 10 lat. W grudniu Maxar ogłosił, że zostanie przejęty przez firmę Advent International za 6,4 mld USD. Transakcja ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Urządzenia satelitarne takich firm, jak Maxar Technologies, Planet Labs i BlackSky są filarem amerykańskiego wywiadu geoprzestrzennego. Spółka Maxar już od 2000 r. dostarcza obrazy z orbity rządowi USA na rzecz sił zbrojnych oraz działalności cywilnych służb reagowania kryzysowego, a w momencie trwającej wojny na Ukrainie komercyjne usługi stały się niezwykle istotne i wykazały swoją nieprzeciętną przydatność. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że USA inwestuje ogromne fundusze w możliwość korzystania i rozwój zdolności satelitarnych. Do tego dochodzi także rozbudowa poszczególnych konstelacji, infrastruktury naziemnej jak i oprogramowania oraz narzędzi.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!