Reklama

Technologie wojskowe

USA przeznaczą miliardy na testy technologii hipersonicznej

Wizja dwóch klas amerykańskiego uzbrojenia hipersonicznego. Fot. Raytheon
Wizja dwóch klas amerykańskiego uzbrojenia hipersonicznego. Fot. Raytheon

Departament Obrony USA przyznał kontrakt o wartości ponad miliarda dolarów na rozwój technologii hipersonicznej. Umowa umożliwi przyspieszenie testów tego typu rozwiązań, które mają dla USA kluczowe znaczenie w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Amerykańskie wojsko inwestuje kolejne miliardy w rozwój broni hipersonicznej. Tym razem Pentagon przyznał kontrakt o łącznej wartości 1,45 mld dolarów firmie Kratos Defense & Security Solutions. Warto podkreślić, że jest to jedna z największych inwestycji Pentagonu w tym celu. Przyznany kontrakt ma pomóc w opracowaniu nowych możliwości do testowania tego typu technologi.

Reklama

Szczegóły kontraktu

Przyznanie pięcioletniej umowy zostało ogłoszone w pierwszym tygodniu stycznia br. Jest ona częścią programu Multi-Service Advanced Capability Hypersonic Test Bed (MACH-TB), którego celem jest przyspieszenie prac nad bronią hipersoniczną poprzez znaczne zwiększenie częstotliwości testów realizowanych przez Stany Zjednoczone.

Opisywany kontrakt to druga faza programu MACH-TB. Pierwsza faza, prowadzona przez firmę Leidos, skupiała się na zaprojektowaniu i zademonstrowaniu nowego stanowiska testowego. Na podstawie nowo ogłoszonej umowy Kratos odegra główną rolę integracyjną. Pokieruje zespołem podwykonawców, którzy zapewnią inżynierię systemów, montaż, integrację i testowanie, planowanie i realizację misji oraz usługi startowe.

Reklama

„Kratos jest zaszczycony otrzymaniem największego kontraktu w historii naszej firmy, co jest dowodem wartości, jaką pracownicy i zespół Kratos wnoszą zarówno do naszej firmy, jak i do bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.” - skomentował Eric DeMarco, prezes i dyrektor generalny Kratos Defense & Security Solutions.

Program MACH-TB odzwierciedla szersze trendy w sektorze obronnym. Pentagon coraz częściej zwraca się do komercyjnych graczy, aby wykorzystać innowacyjne technologie. Najlepszym tego przykładem jest firma Rocket Lab. Pod koniec 2024 r. wykonała ona misję w celu przetestowania technologii hipersonicznej dla Departamentu Obrony USA. Wykorzystany do tego został suborbitalny system nośny HASTE.

HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron) to suborbitalna wersja flagowej rakiety nośnej Rocket Lab - Electron. O podobieństwie systemów wskazuje chociażby wykorzystanie tych samych silników Rutherford, zasilanych paliwem ciekłym i skonstruowanych z wykorzystaniem techniki druku 3D. Ładowność pojazdu wynosi około 700 kg.

Reklama

Znaczenie militarne

Broń hipersoniczna jest postrzegana jako kluczowa w utrzymaniu przewagi militarnej. W USA tego typu technologia jest definiowana jako systemy zdolne do długotrwałego poruszania się z prędkością równą lub większą niż pięciokrotna prędkość dźwięku - 5 Mach (ok. 5300 km/h). Jednak w odróżnieniu od rakiet balistycznych, które mają przewidywalną trajektorię, pocisk hipersoniczny może wykonywać manewry w atmosferze.

Testowanie takich systemów jest bardzo złożone i wymaga dużych nakładów finansowych oraz pracy. Dla Departamentu Obrony USA program MACH-TB jest jednym z najważniejszych. Z roku na rok Rosja oraz Chiny dokonują coraz większych postępów w tym zakresie, więc Amerykanie nie mogą pozostawać bezczynni.

Choć efektywność rosyjskich pocisków hipersonicznych stosowanych np. w wojnie na Ukrainie często bywa podważana, zdaniem Amerykanów uzbrojenie tej klasy jest niezwykle ważne. Te rozwiązania stanowią poważne wyzwanie dla naziemnego, powietrznego i kosmicznego systemu ich wykrywania oraz identyfikacji, a w efekcie zwalczania.

Reklama

Komentarze

    Reklama