Reklama

Technologie wojskowe

USA: wystrzelono nowe satelity systemu wczesnego ostrzegania

Autor. SpaceX

14 lutego br. byliśmy świadkami kolejnego lotu rakiety Falcon 9 w ramach wojskowej misji o oznaczeniu USSF-124. Tym razem na pokładzie najbardziej niezawodnego systemu nośnego na świecie znalazły się satelity rozwijanego systemu do wykrywania i śledzenia pocisków hipersonicznych.

W ostatnich godzinach, dokładniej wieczorem 14 lutego br. czasu polskiego, SpaceX przeprowadziło start systemu nośnego Falcon 9 Block 5, którego zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską nowych jednostek satelitarnych dla amerykańskiego wojska. Misja o oznaczeniu USSF-124 jest wspólnym przedsięwzięciem Sił Kosmicznych USA (USSF), Agencji Obrony Antybalistycznej (Missile Defense Agency) oraz agencji SDA (Space Development Agency).

Reklama

W ramach opisywanego lotu na orbitę trafiły dwa satelity programu MDA - HBTSS (Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor), które mają pomóc w efektywniejszym wykrywaniu i śledzeniu pocisków hipersonicznych w dowolnym miejscu na świecie. Za ich opracowanie odpowiedzialne były firmy Northrop Grumman oraz L3 Harris Technologies, którym agencja MDA przyznała na ten cel odpowiedni kontrakt w 2021 r. Nie były to jedyne ładunki, które poleciały na orbitę w tym locie.

Oprócz wyżej wymienionych urządzeń, pod owiewką rakiety Falcon 9 znalazły się także cztery satelity warstwy śledzenia (tzw. Tracking Layer) powstającej konstelacji orbitalnych detektorów systemu wczesnego ostrzegania. Te urządzenia to również produkty firmy L3 Harris Technologies, które będą składnikami transzy zerowej (Tranche 0), a więc są to prototypowe satelity powstającej, wielowarstwowej architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA).

Reklama

Demonstracyjne satelity mają utorować drogę do uruchomienia docelowych jednostek, których zadaniem będzie przede wszystkim ochrona Stanów Zjednoczonych przed zagrożeniem balistycznym oraz hipersonicznym ze strony Federacji Rosyjskiej, a także Chińskiej Republiki Ludowej. Urządzenia będą dostarczać dane o śledzeniu bezpośrednio do sił lądowych, powietrznych lub morskich przy użyciu istniejących taktycznych sieci radiowych. Obecne systemy pozwalają na wykrycie i śledzenie broni hipersonicznej, jednakże czasu na skuteczną reakcję jest zbyt mało.

Autor. Space Development Agency

Satelity programów agencji MDA oraz SDA będą stanowić elementy całości amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Obie strony zdecydowały się połączyć swoje siły w celu zwiększenia wydajności. Warto przypomnieć, że PWSA obejmuje warstwę transportową satelitów komunikacyjnych (Transportation Layer), a także warstwy satelitów śledzących (Tracking Layer). Jak oznajmił jeden z urzędników SDA, cytowany przez portal Breaking Defense, PWSA ma zawierać od 400 do 500 satelitów na orbicie.

Reklama

W ostatnich tygodniach SDA przyznała kontrakty na budowę i obsługę 54 nowych satelitów, przeznaczonych do śledzenia pocisków hipersonicznych, których łączna wartość to 2,5 mld USD. Urządzenia wyposażone w czujniki podczerwieni o szerokim polu widzenia będą jednostkami Tranche 2warstwy śledzącej (T2 Tracking Layer).

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama