Technologie wojskowe
Wielka Brytania inwestuje w satelity szpiegowskie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przydzieleniu kontraktu na budowę kolejnego satelity szpiegowskiego. Juno ma trafić na orbitę już w 2027 r.
Kontrakt o wartości 40 mln GBP został przydzielony firmie Surrey Satellites Technology Limited, z którą brytyjski resort obrony współpracował przy projekcie demonstratora satelity szpiegowskiego Tyche. Jednostka trafiła na orbitę okołoziemską w sierpniu br. w ramach misji Transporter-11 realizowanej przez firmę SpaceX.
Po umieszczeniu na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w 2027 r. satelita będzie wykonywał dziennie zdjęcia satelitarne powierzchni Ziemi, rozwijając tym samym brytyjskie zdolności w zakresie wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR).
Wielka Brytania z drugim satelitą szpiegowskim
Juno będzie bazował na technologii demonstratora Tyche. Satelita optyczny o masie około 150 kg został opracowany przez firmę Surrey Satellites Technology Limited w ramach przyznanego kontraktu o wartości 22 mln GBP. Tyche powinien działać na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) przez 5 lat, podczas których będzie operowany przez Dowództwo Kosmiczne Wielkiej Brytanii.
Przyznanie kontraktu na budowę satelity Juno skomentowali brytyjscy politycy, którzy podkreślili wagę nie tylko rozwoju zdolności obronnych, ale również wsparcia krajowego przemysłu. „Projekt o wartości 40 milionów funtów z Surrey Satellite Technology Ltd wesprze około 200 wykwalifikowanych miejsc pracy, wzmacniając brytyjski sektor kosmiczny i pomagając rozwijać gospodarkę.” - czytamy w komunikacie.
Satelity są częścią większego programu dla wojska
Tyche i Juno są częścią programu MINERVA, do którego zaliczają się również przyszłe satelity Titania (łączność satelitarna) oraz Oberon (satelita radarowy). Budżet programu wynosi 127 mln GBP, stanowiąc jednocześnie podstawę do znacznie ambitniejszego projektu.
Mowa o programie ISTARI, który jest przewidziany w dokumencie Defense Space Strategy, opublikowanym w lutym 2022 r. Strategia zakłada przeznaczenie kwoty 1,4 mld GBP na ochronę brytyjskich interesów w kosmosie poprzez budowę większej konstelacji satelitów rozpoznawczych.
Kwota wydzielona na ISTARI to 968 mln GBP przeznaczone na 10 lat. Głównym celem programu jest budowa konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi i rozwoju zdolności wywiadowczych Wielkiej Brytanii. Dodatkowo 61 mln GBP ma zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad technologię komunikacji laserowej.
Zarówno MINERVA, jak i ISTARI czerpią z funduszu rozwoju wojskowych zdolności kosmicznych Wielkiej Brytanii, o którym mowa m. in. w Defense Space Strategy. Dokument zakłada przeznaczenie dodatkowych 1,4 mld GBP do puli 5 mld GBP, które w większości są już zarezerowane na rozwój sieci łączności satelitarnej Skynet. Łączna suma 6,4 mld GBP została rozłożona na okres 10 lat.