Reklama

Technologie wojskowe

Wojskowa misja Rocket Lab. Test technologii hipersonicznej

Autor. Rocket Lab

Amerykańska firma Rocket Lab ogłosiła wykonanie kolejnej misji, tym razem w celu przetestowania technologii hipersonicznej dla Departamentu Obrony USA. Z dostępnych informacji wynika, że próba zakończyła się powodzeniem.

Rocket Lab, czyli firma z prywatnej części amerykańskiego sektora kosmicznego, poinformowała o kolejnym ważnym osiągnięciu. Tym razem z powodzeniem przeprowadzono lot suborbitalny, który miał na celu przetestowanie technologii hipersonicznej dla amerykańskiego Departamentu Obrony. Próba stanowiła część realizowanego projektu o nazwie Multi-Service Advanced Capability Hypersonics Test Bed (MACH-TB).

Reklama

Celem programu MACH-TB jest zwiększenie częstotliwości testowych lotów hipersonicznych, realizowanych przez Stany Zjednoczone, aby regularnie dokonywać postępu technologii w tym zakresie. „Korzystanie z komercyjnych usług startowych pozwala naszemu narodowi na niedrogie, wczesne i częste testowanie komponentów, co przyspiesza rozwój technologii hipersonicznej” - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Warto zauważyć, że opisywana misja jest kolejnym potwierdzeniem potencjału firmy Rocket Lab w zakresie wspierania rozwoju zaawansowanych technologii obronnych i kosmicznych. „Rocket Lab zaprojektował, wyprodukował, zmontował i zintegrował eksperymentalne instrumenty hipersoniczne, które zostały wystrzelone w ramach tej misji, dodatkowo w bardzo przyspieszonym harmonogramie” - poinformowała firma.

Rocket Lab dysponuje obecnie systemem nośnym do przeprowadzania lotów suborbitalnych o nazwie HASTE (HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron). To zmodyfikowana wersja rakiety Electron, która służy do testowych misji z wykorzystaniem technologii hipersonicznych. O podobieństwie systemów wskazuje chociażby wykorzystanie tych samych silników Rutherford, zasilanych paliwem ciekłym i skonstruowanych z wykorzystaniem techniki druku 3D. Ładowność pojazdu wynosi około 700 kg.

Reklama

„Testy technologii hipersonicznej są krytyczną potrzebą dla kraju i jesteśmy dumni, że możemy służyć naszymi testowymi startami. Ponownie, tym startem przetarliśmy nowe szlaki, a nasza zdolność do przeprowadzania udanych testów pokazuje nasze zaangażowanie we współpracę z naszymi partnerami rządowymi i branżowymi w celu przesuwania granic hipersonicznej innowacji.” - skomentował Brian Rogers, pełniący funkcję wiceprezesa działu Global Launch Services w firmie Rocket Lab.

O Rocket Lab

Spółka Rocket Lab jest znana głównie z usług wynoszenia ładunków na orbitę za pomocą swojej flagowej rakiety Electron,. Działalność spółki dotyczy także produkcji satelitów, komponentów statków kosmicznych oraz rozwiązań do zarządzania na orbicie. Firma przygotowała m.in. dwie sondy marsjańskie w ramach misji Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers (ESCAPADE), które będą magnetosferę Czerwonej Planety.

Reklama

Rocket Lab pracuje również nad zupełnie nowym systemem nośnym o nazwie Neutron. W całej okazałości rakieta ma mierzyć ponad 40 m długości i dysponować możliwością wynoszenia do 13 t ładunku na niską orbitę okołoziemska (LEO), a także do 1,5 t na Wenus czy Marsa. Dolny stopień będzie powracać na Ziemię, lądując na utwardzonym stanowisku startowym, podobnie jak w przypadku rakiety Falcon 9.

Źródło: Rocket Lab, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama