Reklama

Technologie wojskowe

Zakup satelitów przez Polskę z korzyścią nie tylko dla wojska

Artystyczna wizja satelity z konstelacji Pléiades Neo. Ilustracja: Airbus Defence and Space
Artystyczna wizja satelity z konstelacji Pléiades Neo. Ilustracja: Airbus Defence and Space

27 grudnia 2022 r. reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia oraz firma Airbus Defence & Space podpisały umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Według ekspertów kupione przez Polskę satelity znajdą zastosowanie nie tylko w wojsku.

Reklama

We wtorek w Warszawie Agencja Uzbrojenia reprezentująca Skarb oraz Airbus Defence and Space zawarły umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Satelity dla Polski mają zostać wyniesione do 2027 r., natomiast już w przyszłym roku Siły Zbrojne RP mają uzyskać dostęp do zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji satelitów Pleiades Neo. Docelowo polskie satelity będą również działały w tej konstelacji.

Reklama

Zakup satelitów przez Polskę skomentował gen. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji MON oraz były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, twierdząc, że kupione przez Polskę satelity optoelektroniczne to system nie tylko wojskowy. Znajdą one także wiele zastosowań cywilnych, m.in. w ratownictwie, rolnictwie i przy opracowaniu map.

Czytaj też

Według eksperta warto traktować ten system jako coś więcej niż stricte wojskowy. Będzie to system narodowy podwójnego zastosowania, zaspokajający potrzeby szeroko pojętej administracji publicznej. Poza MON i MSWiA z danych z tych satelitów będą korzystać np. resorty odpowiedzialne za gospodarkę przestrzenną, rolnictwo, środowisko i klimat. Generał zaznaczył, że satelity znajdą ogromne zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym, przy produkcji i aktualizacji map, rozliczaniu dopłat do upraw rolnych lub ocenie szkód.

Reklama

Dyrektor Departamentu Innowacji odniósł się również do kwestii technicznych zakupionej technologii. Satelity z konstelacji Pleiades to satelity optoelektroniczne, dające zobrazowania +naturalne+, bliskie ludzkiemu oku. Ich rozdzielczość wynosi 30 cm, co sprawia, że są to najwyższej jakości systemy dostępne komercyjnie. Konstelacja znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej i pozwala obserwować dowolne miejsce na Ziemi.

Czytaj też

Polska korzysta obecnie z danych z włoskich satelitów radarowych konstelacji COSMO-SKyMed i COSMO-SkyMed drugiej generacji, a więc dane z satelitów optoelektronicznych będą ich doskonałym uzupełnieniem. Gen. Marcin Górka zaznacza bowiem, że satelity optoelektroniczne do wykonania zobrazowań potrzebują światła dziennego, przeszkodą są także chmury. Natomiast włoskie satelity radarowe dają nam zobrazowania niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych, jednak obraz radarowy trudniej zinterpretować. Kompletną informację zazwyczaj uzyskuje się łącząc obie metody. Ponadto umowa na dostęp do danych z włoskich satelitów radarowych dotyczy określonej ilości zobrazowań, które Polska może dziennie zamówić. W przypadku nowych satelitów natomiast system będzie w całości kontrolowany przez Polskę.

Były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreśla, że jeśli będziemy mieli dostęp do jednych i drugich, istotnie poprawi to nasze możliwości obserwacyjne. Polska dołączy do wąskiego grona państw, które posiadają tego typu możliwości. Takie systemy produkują Stany Zjednoczone oraz Francja. Polska będzie pierwszym krajem, który zdobędzie taką zdolność jako własną. Jak zaznacza bowiem gen. Górka, Pleiades, nie jako samo zobrazowanie, ale jako całe satelity ze stacją naziemną i pełną obsługą, nie były jeszcze nikomu sprzedane.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!