Zagrożenia kosmiczne
Wspólna walka na rzecz bezpiecznej orbity. Polska podpisała deklarację
22 maja br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna podczas szczytu ESA-EU Space Summit, podpisał deklarację „Zero Debris Charter. Towards a safe and sustainable space environment”. Na deklaracji złożyły podpis również min.: ESA, Wielka Brytania, Austria, Portugalia, Litwa, Niemcy, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Cypr.
W komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej czytamy, że zgodnie z zapisami dokumentu, do 2030 r. powstanie mapa drogowa w zakresie standardów, technologii oraz rozwiązań technicznych mających na celu zmniejszenie liczby śmieci kosmicznych w kosmosie. Kraje, które podpisały porozumienie, zadeklarowały, że będą podejmowały działania informacyjno-promocyjne na rzecz zwiększania świadomości o problemie śmieci kosmicznych i potrzebie ich ograniczenia w przyszłości.
POLSA zaznacza, że Polska już odgrywa ważną rolę w europejskim systemie monitorowania orbity okołoziemskiej. Polska Agencja Kosmiczna wykorzystuje dane z polskich teleskopów naukowych, komercyjnych i własnych, rozmieszczonych na wszystkich kontynentach, by w ramach unijnego partnerstwa ostrzegać przed możliwymi zderzeniami i upadkami na Ziemię satelitów i części rakiet.
Wdrażanie założeń podpisanej deklaracji ma stworzyć też szanse dla krajowego sektora kosmicznego na dostarczanie technologii do diagnozowania, naprawy i tankowania satelitów na orbicie, a także deorbitacji po zakończeniu misji. Deklaracja jest zgodna z ogólnymi założeniami „Statement for a Responsible Space Sector”, który został podpisany przez Polskę 23 maja 2023 r. podczas konferencji GLOC 2023 (Global Space Conference on climate change).
Problematyka kosmicznych śmieci jest poruszana w debacie publicznej już od lat, a naukowcy z całego świata pracują nad nowymi technologiami, które byłyby w stanie oczyszczać środowisko kosmiczne z gruzu lub niedziałających już satelitów. ESA szacuje, że obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad milion takich obiektów (większych niż jeden cm) uznawanych za kosmiczne śmieci. Każdy z nich może spowodować znaczne szkody w zasobach kosmicznych.
ESA podkreśla, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w zakresie „czyszczenia” przestrzeni okołoziemskiej, wzrost liczby kosmicznych śmieci będzie stanowić stale rosnące zagrożenie nie tylko dla satelitów, ale też astronautów. Może również sprawić, że niektóre orbity staną się całkowicie bezużyteczne.