Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Wspólna walka na rzecz bezpiecznej orbity. Polska podpisała deklarację

Autor. POLSA

22 maja br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna podczas szczytu ESA-EU Space Summit, podpisał deklarację „Zero Debris Charter. Towards a safe and sustainable space environment”. Na deklaracji złożyły podpis również min.: ESA, Wielka Brytania, Austria, Portugalia, Litwa, Niemcy, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Cypr.

W komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej czytamy, że zgodnie z zapisami dokumentu, do 2030 r. powstanie mapa drogowa w zakresie standardów, technologii oraz rozwiązań technicznych mających na celu zmniejszenie liczby śmieci kosmicznych w kosmosie. Kraje, które podpisały porozumienie, zadeklarowały, że będą podejmowały działania informacyjno-promocyjne na rzecz zwiększania świadomości o problemie śmieci kosmicznych i potrzebie ich ograniczenia w przyszłości.

Reklama

POLSA zaznacza, że Polska już odgrywa ważną rolę w europejskim systemie monitorowania orbity okołoziemskiej. Polska Agencja Kosmiczna wykorzystuje dane z polskich teleskopów naukowych, komercyjnych i własnych, rozmieszczonych na wszystkich kontynentach, by w ramach unijnego partnerstwa ostrzegać przed możliwymi zderzeniami i upadkami na Ziemię satelitów i części rakiet.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof Grzegorz Wrochna podpisujący deklarację Zero Debris
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof Grzegorz Wrochna podpisujący deklarację Zero Debris
Autor. POLSA

Wdrażanie założeń podpisanej deklaracji ma stworzyć też szanse dla krajowego sektora kosmicznego na dostarczanie technologii do diagnozowania, naprawy i tankowania satelitów na orbicie, a także deorbitacji po zakończeniu misji. Deklaracja jest zgodna z ogólnymi założeniami „Statement for a Responsible Space Sector”, który został podpisany przez Polskę 23 maja 2023 r. podczas konferencji GLOC 2023 (Global Space Conference on climate change).

Reklama

Problematyka kosmicznych śmieci jest poruszana w debacie publicznej już od lat, a naukowcy z całego świata pracują nad nowymi technologiami, które byłyby w stanie oczyszczać środowisko kosmiczne z gruzu lub niedziałających już satelitów. ESA szacuje, że obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad milion takich obiektów (większych niż jeden cm) uznawanych za kosmiczne śmieci. Każdy z nich może spowodować znaczne szkody w zasobach kosmicznych.

ESA podkreśla, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w zakresie „czyszczenia” przestrzeni okołoziemskiej, wzrost liczby kosmicznych śmieci będzie stanowić stale rosnące zagrożenie nie tylko dla satelitów, ale też astronautów. Może również sprawić, że niektóre orbity staną się całkowicie bezużyteczne.

Źródło: POLSA/ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!