Buława odpalona z Morza Barentsa

29 czerwca 2017, 17:37

Rosyjska Flota Północna przeprowadziła udaną próbę wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława. Odpalenie przeprowadzono z pokładu okrętu podwodnego „Jurij Dołgorukij” na Morzu Barentsa. Pocisk trafił w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało informację o najnowszej udanej próbie morskiego pocisku balistycznego Buława w środę 28 czerwca br. Do wykonania testu użyto zasobów Floty Północnej, na czele z jednym z najnowszych okrętów podwodnych rosyjskiej marynarki, „Jurijem Dołgorukim”. Wystrzelenie pojedynczego pocisku przeprowadzono z pełnego zanurzenia na Morzu Barentsa. Krótko potem testowana Buława osiągnęła wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Czytaj też: Buławy odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. Jedna uległa autodestrukcji

K-535 „Jurij Dołgorukij” to pierwszy oddany do użytku okręt podwodny klasy Boriej w rosyjskiej marynarce wojennej. Dysponująca napędem atomowym jednostka pływająca zabiera na pokład 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych klasy SLBM, typu R-30 Buława. Składają się one z trzech stopni rakietowych i mają zdolność przenoszenia do 10 głowic nuklearnych na odległość przekraczającą 9000 km.

Próbne odpalenia rakiet Buława z wykorzystaniem okrętu „Jurij Dołgorukij” prowadzono już kilkukrotnie, począwszy od 2011 roku. Rozpoczęły się wówczas testy techniczne poprzedzające wprowadzenie tej jednostki do służby. Obecnie w użyciu znajdują się jeszcze dwa inne okręty podwodne tego typu - „Aleksander Newski” oraz „Władimir Monomach”.

Czytaj też: Rosja - salwa rakiet balistycznych

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24