Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Ciąg dalszy zmian w POLSA. Nowa identyfikacja wizualna i stołeczne biuro

Fot. Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]
Fot. Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Blisko dwa tygodnie po wyborze profesora Grzegorza Wrochny na stanowisko nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, rodzima instytucja zaprezentowała swoje odmienione logo oraz garść wieści odnoszących się do dokonanych i najbliższych przewidywanych działań. Zmiana dotyczy również adresu stołecznej siedziby PAK.

Polska Agencja Kosmiczna działa pod kierownictwem nowego prezesa od co najmniej czwartku 18 lutego br., kiedy to pojawił się oficjalny komunikat Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o powołaniu na to stanowisko prof. dr hab. Grzegorza Wrochny - naukowca z tytułem profesora nauk fizycznych. Wybór potwierdzono niemal dwa miesiące po rozpisaniu konkursu związanego z odwołaniem wcześniejszego szefa PAK, Michała Szaniawskiego. W tym czasie pełniącym obowiązki Prezesa pozostawał dr hab. inż. Marek Moszyński, wcześniej zasiadający na stanowisku wiceprezesa PAK ds. nauki.

Jak się okazało z początkiem kolejnego miesiąca, bynajmniej nie był to koniec nowin z tego kierunku. "1 marca br. zmieniamy identyfikację wizualną POLSA" - podano w okolicznościowym komunikacie z tego samego dnia (na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej). "To znak kolejnych zmian, jakie już zachodzą i wyzwań, jakie stoją przed Agencją w najbliższych latach" - zadeklarowano.

Nowa identyfikacja wizualna służy budowaniu wizerunku POLSA jako integratora, łączącego świat nauki, przemysłu i administracji państwowej. [...] Nowe logo POLSA już w samej nazwie podkreśla akcent narodowy. Na pierwszy rzut oka ukazuje silne połączenie działań agencji z kosmosem poprzez skojarzenie z Układem Słonecznym. Ponadto, lepiej prezentuje się na różnych polach i różnych nośnikach. Nowy znak POLSA stworzyła agencja Kotbury, posiadająca ponad 20 letnie doświadczenie w tworzeniu systemów identyfikacji wizualnej.

Oficjalny komunikat Polskiej Agencji Kosmicznej z 1 marca 2021 r.

Ponadto, zmianie uległ również adres Oddziału Terenowego POLSA w Warszawie - od 1 marca br. siedziba mieści się przy ul. Prostej 70 w Warszawie. "Lokalizacja w biznesowym centrum Warszawy ułatwi kontakty, a własne sale konferencyjne umożliwią organizację różnych wydarzeń" - przedstawiono w uzasadniającym tonie.

"Lądowanie łazika na Marsie, nabór ESA na astronautów, nowa siedziba POLSA w Warszawie i nowe logo, to zbieg okoliczności, który ma dla mnie znaczenie niemal symboliczne" - skomentował okoliczności swojego wstąpienia na stanowisko nowy prezes Agencji, prof. Grzegorz Wrochna. "Fakt, że właśnie w tych dniach objąłem kierowanie Agencją, zobowiązuje  i daje nadzieję na dynamiczny rozwój działalności POLSA" – podsumował.

"POLSA powstała, aby realizować ambicje Polaków o kosmosie i upowszechniać wiedzę o korzyściach z niego płynących" - podkreślono dalej w okolicznościowym komunikacie agencji. Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy z 13 czerwca 2019 roku, agencja ma wspierać rozwój polskiego przemysłu kosmicznego, badań, użytkowania przestrzeni kosmicznej, techniki kosmicznej (w tym inżynierii satelitarnej) oraz wykorzystanie badań i ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. "Przedstawiciele POLSA uczestniczą w ważnych wydarzeniach dla Polski, działają na arenie międzynarodowej, rozmawiają z największymi ekspertami od kosmosu na świecie. POLSA aktywnie działa w wielu organizacjach zrzeszających przedstawicieli sektora" - widnieje na stronie agencji.

Jak wskazano w innym miejscu, obecnie POLSA stara się o fundusze z Krajowego Programu Odbudowy na rozbudowę polskiej infrastruktury kosmicznej. "Uczestniczymy w pracach nad Krajowym Programem Kosmicznym. W 2021 r. planujemy promocję polskiego przemysłu m.in. podczas Expo w Dubaju, międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, Targach Space Tech Expo Europe w Bremie. Dodatkowo, włączamy się w obchody Roku Lema" - zapewniono.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze