Reklama

Komunikacja

DSEI 2017: Mobilna dmuchana antena satelitarna od GATR Technologies [WIDEO]

Fot. A. Hładij/Defence24.pl
Fot. A. Hładij/Defence24.pl

Podczas targów Defence and Security Equipment International (DSEI) 2017 w Londynie amerykańska firma GATR Technologies prezentuje innowacyjne, przenośne terminale do komunikacji satelitarnej. Paraboliczny talerz anteny jest w tym przypadku umieszczony w dmuchanej, sferycznej powłoce.

Najmniejsza dostępna średnica talerza anteny satelitarnej od GATR Technologies to 1,2 m. Wyposażony w nią terminal komunikacyjny waży o 50% mniej i zajmuje o połowę mniejszą objętość niż porównywalny zestaw z anteną sztywną. Jedna osoba jest w stanie w ciągu 20 minut rozstawić i przygotować zestaw do pracy.

Całe urządzenie waży łącznie ok. 23 kg i może być zmieścić się w 75-litrowym plecaku. Ze względu na swoją budowę antena jest znacznie bardziej niż sztywne talerze odporna na podmuchy silnego wiatru. Charakteryzuje ją także duża wytrzymałość na ekstremalne temperatury.

Terminal zapewnia wysoko przepustowe połączenie z satelitami. Wąski strumień wiązki daje lepszą jakość połączenia i ogranicza szumy. W paśmie Ku można prowadzić zabezpieczoną lub niezabezpieczoną transmisję danych z prędkością od 2 do 10 Mb/s, w zależności od konfiguracji wzmacniacza. Zestaw pozwala również na komunikację w paśmie X.

Ze względu na swoją nowatorską konstrukcję terminale firmy GATR doskonale nadają się do transportu. Obok wersji 1,2-metrowej talerze anten satelitarnych tego przedsiębiorstwa dostępne są jeszcze w wariantach o średnicach 1,8 m, 2,4 m oraz 4 m. Ich nadmuchiwane osłony występują w kolorach: zielonym, białym, biało-brązowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!