Reklama

Komunikacja

Europejski satelita z napędem elektrycznym gotowy do wystrzelenia

Artystyczna wizja satelity EUTELSAT 172B na orbicie. Ilustracja: Airbus Defence and Space
Artystyczna wizja satelity EUTELSAT 172B na orbicie. Ilustracja: Airbus Defence and Space

Montaż urządzenia EUTELSAT 172B, pierwszego całkowicie elektrycznego satelity komunikacyjnego wysokiej mocy zbudowanego w Europie, dobiegł końca w zakładach firmy Airbus Defence & Space w Tuluzie. Satelita wykonany na zamówienie firmy Eutelsat przechodzi obecnie końcowe testy. Wkrótce zostanie wysłany do Kourou w Gujanie Francuskiej, skąd rakieta Ariane 5 wyniesie go na orbitę, co zaplanowane jest na kwiecień.

EUTELSAT 172B jest pierwszym satelitą wysokiej mocy w klasie 3-tonowej. Satelita łączy elektryczną moc 13 kW z masą startową wynoszącą zaledwie 3500 kg. Na jego pokładzie znajdą się trzy oddzielne moduły, dzięki którym Eutelsat będzie mógł lepiej obsługiwać rynki w regionie Azji i Pacyfiku. Będą to: moduł działający w paśmie C, typowy moduł działający w paśmie Ku oraz moduł o wysokiej przepustowości, zaprojektowany do obsługi łączności ruchu lotniczego w korytarzach powietrznych nad Pacyfikiem.

EUTELSAT 172B bazuje na platformie Eurostar E3000 firmy Airbus Defence and Space w najnowszej wersji EOR (Electric Orbit Raising). Wersja ta wykorzystuje napęd elektryczny zarówno do wstępnego podniesienia orbity jak i do wszystkich manewrów orbitalnych. Pozwala to na zmniejszenie masy satelity. Na orbitę wyniesie go rakieta Ariane 5. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!