Reklama

Polska

Fot. Defence24.pl

Hertz Systems: nawigacja satelitarna dla Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

”Mamy do zaprezentowania nasze wojskowe odbiorniki GPS. Do tej pory dostarczaliśmy je dla pozostałych rodzajów sił zbrojnych więc w naturalny sposób mamy ofertę związaną z nawigacją satelitarną i GPS-ami dla wojsk Obrony Terytorialnej” - mówi w rozmowie z Defence24 Michał Łazowski z  firmy Hertz Systems. Przedsiębiorstwo od 2007 roku dostarczyło już ok. 600 tego rodzaju urządzeń odbiorczych wyposażonych w moduł kryptograficzny SAASM dla Sił Zbrojnych RP, a obecnie pracuje także nad odbiornikiem sygnału PRS z europejskiej konstelacji satelitów nawigacyjnych Galileo. 

"Mamy do zaprezentowania nasze wojskowe odbiorniki GPS. Do tej pory dostarczaliśmy je dla pozostałych rodzajów sił zbrojnych więc w naturalny sposób mamy ofertę związaną z nawigacją satelitarną i GPS-ami dla wojsk Obrony Terytorialnej" - mówi w rozmowie z Defence24 Michał Łazowski z Hertz Systems. Przedstawiciel zielonogórskiego przedsiębiorstwa zwrócił również uwagę, że produkowane przez firmę urządzenia wyposażone w moduł SAASM pozwalają na przeciwdziałanie takim zjawiskom jak zakłócanie sygnału GPS (ang. jamming) czy też podkładanie fałszywego sygnału w celu zmylenia pozycji (ang. spoofing). "Z naszego punktu widzenia kluczową sprawą jest wyposażenie Obrony Terytorialnej w skład, w której mają wchodzić przedstawiciele organizacji proobronnych w profesjonalny, woskowy sprzęt, który chroni ich na polu walki" - dodaje Michał Łazowski.

 

Zielonogórska firma Hertz Systems produkuje wojskowe odbiorniki HGPST T wyposażone w moduł kryptograficzny SAASM od 2007 roku. W tym czasie do Sił Zbrojnych RP trafiło ich ok. 600 sztuk. Znalazły się na wyposażeniu transportera opancerzonego Rosomak, produktów Pit-Radwar: stacji radiolokacyjnego Soła, radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec i systemu przeciwlotniczego Poprad, produkowanej przez Huta Stalowa Wola wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej WR-40 Langusta, a także do systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica wytwarzanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów. Sprzęt znalazł także zastosowanie na niszczycielu min Kormoran II Marynarki Wojennej RP.

Odbiornik HGPST T z modułem kryptograficznym SAASM, Fot. Hertz Systems

Obecnie Hertz Systems bierze także udział w programie PRISMA, który realizowany jest przez europejską Agencję GSA. Celem projektu jest stworzenie odbiornika Galileo z modułem PRS (Public Regulated Service) przeznaczonego dla użytkowników państwowych. 

Czytaj więcej: Hertz Systems: polski wkład w program Galileo [Wywiad]

Reklama

Komentarze

    Reklama