Inspektorat Uzbrojenia zamawia zestawy zakłócania nawigacji satelitarnej

25 listopada 2020, 12:43
gsa_mapping_74
Ilustracja: EGNOS [gsa.europa.eu]

Inspektorat Uzbrojenia przystąpił do zakupu zestawów do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej o kryptonimie Heliotrop. Postępowanie będzie realizowane w ramach zawartej w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych procedury negocjacji z wybranymi oferentami spełniającymi wymagania i warunki zawarte w ogłoszeniu. Szczegółowe dane systemu nie są jawne - co znaczy, że wymagania zostaną przekazane zakwalifikowanym podmiotom. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 15 stycznia 2021 roku.

Program dotyczy pozyskania 18 kompletnych zestawów Heliotrop, służących do zakłócania sygnału systemów globalnej nawigacji satelitarnej (GNSS): GPS, GLONASS, Galileo i Compass (czyli chińskiego Beidou). Szczegółowe dane nie zostały podane do wiadomości, ale z realizowanego w 2018 roku dialogu technicznego w tym temacie wynika, że pojedynczy zestaw to samodzielny sprzęt przenośno-przewoźny umożliwiający generowanie sygnału zakłócającego systemy nawigacji satelitarnej dookólnie i/lub sektorowo. Szczegóły dotyczące przedmiotu zamówienia określone będą w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), która zostanie przekazana wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych.

Jeśli chodzi o ocenę ofert, to wybrana będzie najkorzystniejsza ekonomicznie spośród spełniających pozostałe wymagania zawarte w SIWZ.  Kryteria oceny to w 90% cena, a w 10% - okres gwarancji. Planowany termin realizacji zamówienia to 24 miesiące od daty zawarcia umowy. Harmonogram wykonania zamówienia zostanie ustalony na etapie negocjacji.

Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP tego typu systemów, zaliczanych do środków walki elektronicznej, wskazuje na dążenie do rozwinięcia obszarów, które dotąd pozostawały słabo zagospodarowane. Systemy nawigacji satelitarnej są szeroko stosowane w siłach zbrojnych, i stanowią istotny element w systemach zarządzania polem walki, ale również w układach naprowadzania pocisków kierowanych czy bezzałogowych maszyn latających oraz pojazdów. Tego typu systemy są szeroko stosowane na świecie, w tym przez rosyjskie formacje wspierające separatystów na wschodzie Ukrainy, a także w ramach konwojów wojskowych i rządowych (VIP).

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
123 abc
czwartek, 26 listopada 2020, 16:19

dobrze byłoby, aby wojsko w trybie ściśle tajnym rozpoczęło budowę jednostki w biurze szyfrów pod pseudonimem -" Jesion" albo "Klon". CZym zajmowałaby sięta tajna jednostka? Budową, rozpoznaniem oraz deszyfracją i aktualizacją wszelkich metod nawigacji satelitarnej. Do tego potrzeba miedzy innymi kupić na przykład po 3 odbiorniki gps z tych 4 systemow omawianych w artykule. Trzeba miec bardzo wyciszone elektromagnetycznie pomieszczenie - najelepiej w Bieszczadach gdzie zasięg telewizji i telefonii i radia jest minimalny. i mocna 3 warstwowa klatka Faradaya. Kupujemy po 3 odbiorniki od osób prywatnych, ważne - wykorzystujemy kanały Jamesa Bona lub J w 23. I po co nam te odbiorniki, jeden rozkręcamy i dajemy specjalistom informatykom, drugi podłączamy do serwisu - i specjaliści team informatyków, programistów , krótkofalowców i elektroników omawia metody zgrania całego software i odtworzenie go reverse engineeringiem dostępnymi nam językami oprogramowania. następnie 3 odbiornik będzie służył do zgrywania pakietów od satelitów, i przechwytujemy te pliki i decyfrujemy na język zrozumiały. przez 24 godziny robimy nasłuch, przy zmianie jdnego z satelitów będzie mała różnica, to nam zdradzi header lub cały plik otrzymywany od satelity który schował sięjuż za widnokręgiem. w zestawie gps -symulującym błędne koordynaty, nie tyle zagłuszymy tego satelitę, ale pozmieniamy plik. Tu jest ważna jeszcze jedna rzecz. Jeżeli dany system funkcjonuje na scisle okreslonych falach , to zby nie dochodziło do "scisniecia" plików na pewno jest jakiś protokół nadawczy. CZyli na ziemi każdy z 30 -50 satelitów dostał swój numerek w kolejce i zgodnie z zegarem wysyła - ping, ping , ping... aby sygnały nie nachodziły na siebie musząbyć troszke czasowo odesparowane. I rejestracja danej paczki z dokładnym czasem da nam odpowiedz jak na przykład zamiast zagłuszaćcałe pasmo, odpowiednio 3 nadajnikami pokręcimy koordynaty aby pocisk poleciał na przykład w morze... dziękuję za uwagę :)

Levi
sobota, 28 listopada 2020, 19:33

Chlopcze, kup sobie ksiazke poznasz (prawie) wszystko. A takie prace to robilo sie 50 lat temu

123 abc
niedziela, 29 listopada 2020, 13:03

Dziękuję:) . Odtąd będę spał spokojnie.

123 abc
sobota, 28 listopada 2020, 12:16

Ps Aby podmieniać pliki nie można po prostu nasz sygnał wzmocnić, bo tamten ciągle będzie w tle. I odbiornik systemu nawigacji "zgłupieje". Na początek trzeba odpowiednio wyciszyć prawdziwe sygnały. Nie da siętego zrobić w sposób , w jaki wycisza sięsygnał w drogich słuchawkach aktywnych. Fala dzwiekowa przenosi się w powietrzu . Fala elektromagnetyczna przenosi się we Wszechświecie w różnym stopniu w zależności od ośrodka, przez który przenika ( bądż nie przenika jak fala świetlna). Należy na początek falę właściwą wypłaszczyć. Trzeba wiedzieć ( przewidzieć) jakie będąsygnały L1 i L2 ( GPS) w danym momencie z danego satelity i odpowiednio w amplitudach je podawać "odwrotne" . Do tego trzeba znać cel (odbiornik) tak aby dostosować gęstość fali , biorąc pod uwagę wstęgi boczne itd. dostosowując do odległości atakowanego celu. Tak "wyciszone" - wypłaszczone fale można zaatakować falami fałszywymi o powiedzmy 50% mocniejszej mocy aby nie przepalić anten w tamtym odbiorniku. I ta moc musi się zmieniaćw zależności od zmiany odległości. przy zmniejszeniu dwukrotnym odległości od nas, gęstość mocy musi się zmienić 4 krotnie.

Sceptyk
czwartek, 26 listopada 2020, 06:16

Lepiej, gdyby IU i ci którzy postawili na systemy GPS jako główny system wspierający BMS zastanowili się nad programem uniezależnienia od nawigacji satelitarnej. Obecnie totalnie zaniedbano tradycyjne sposoby prac geodezyjnych. Nie szkoli się personelu a także nie pozyskuje się nowoczesnego sprzętu pomiarowo-obliczeniowego o cechach zastosowania militarnego.

prawnik
czwartek, 26 listopada 2020, 09:26

Jest multum geodetów /również tych w wieku 50 plus co mieli styczność z wojskiem / to się ich jakby co powoła

Jabadabadu
środa, 25 listopada 2020, 17:52

Czy ktoś jeszcze wie co to jest nawigacja zliczeniowa wykorzystująca systemy stabilizowanych platform bezwładnościowych? I że bez niej żołnierz będzie ślepy? Dla wyjaśnienia: nie proszę o wykład, ponieważ doskonale znam temat ale - jak widać - dotarło nareszcie do kogo trzeba, że nawigacja satelitarna (każda, bez wyjątku) działa tylko wtedy gdy ktoś nie zechce jej wyłączyć; temat znany od 40 lat (dla niektórych).

Nestor
środa, 25 listopada 2020, 17:42

Tylko naziemne? IU nie slyszal o antenach kierunkowych i ograniczonej górnej polsfery? To trzema postawic na dronach. Tylko wczesniej trzeba miec dla pojazdow odpowiedni sprzet do ustalania wlasnej pozycji.

m
środa, 25 listopada 2020, 19:29

Do tego jeszcze, żeby nikt tego szybko nie uciszył powinien być zestaw A, B, C, ..., N. A zakłóca tylko przez chwilę, potem B albo inny wybrany pseudolosowo. Zanim wróci do A ten będzie już w zupełnie innym miejscu i od nowa kolejka.

Tweets Space24