Reklama

Strona główna

Kolejna faza programu Neosat. Nowe satelity z firmy Airbus

Koncern Airbus Defence and Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na rozpoczęcie kolejnej fazy programu Neosat, w ramach której rozwijana będzie nowa generacja europejskich platform dla geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych. Jak informuje ESA, pierwszy satelita Neosat Neo mógłby trafić na orbitę w 2019 roku. 

Koncern Airbus Defence and Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na rozpoczęcie kolejnej fazy C/D programu Neosat, w ramach której produkowana będzie nowa generacja europejskich platform dla geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych. Na mocy umowy europejskie konsorcjum będzie rozwijać nową linię produktów Eurostar Neo. Do innowacji zastosowanych w tych satelitach należy maksymalizacja ładowności dzięki nowym rozwiązaniom konfiguracyjnym oraz bardziej efektywne systemy zasilania i kontroli termicznej, a także obsługa ładunków użytecznych o bardzo dużej mocy. Zoptymalizowane systemy sterowania mają z kolei uprościć obsługę satelity. W programie ma wziąć udział szerokie grono partnerów Airbusa z kilkunastu europejskich krajów. 

Program NEOSAT został zainicjowany przez ESA i francuską agencję kosmiczną CNES w ramach inicjatywy Inwestycje w Przyszłość (PIA) i trwa do dziś przy dużym wsparciu brytyjskiej agencji kosmicznej i udziale 16 innych krajów członkowskich ESA. Jak podaje ESA, jej celem jest przejęcie w latach 2018-2030 połowy światowego rynku usług łączności satelitarnej prognozowanej wartości 25 mld Euro. Nowe satelity Eurostar Neo, dzięki niskim kosztom eksploatacji, mają pomóc w osiągnięciu większych zysków. Pierwszy satelita telekomunikacyjny nowej generacji mógłby trafić na orbitę w 2019 roku. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!