Reklama

KOSMONAUTYKA

„Kosmiczny” robot do eksploracji dna morskiego

  • Fot. Master Sgt. Michael Jackson, US Air Force
    Fot. Master Sgt. Michael Jackson, US Air Force
  • Fot. Ciech
    Fot. Ciech

Zbudowany przez Thales Alenia Space i Europejską Agencję Kosmiczną robot do szkolenia astronautów przetestowano pod kątem przydatności do wykonywania zadań związanych z eksploracją podwodną. Testy miały miejsce w głębinach Morza Śródziemnego. Eurobot Wet Model w przyszłości może być używany do wykonywania różnorodnych zadań na dnie oceanów - prac takich jak szukanie czarnych skrzynek rozbitych samolotów, penetracja wraków lub poszukiwanie minerałów.  

Zbudowany przez Thales Alenia Space i Europejską Agencję Kosmiczną robot do szkolenia astronautów testowano w głębinach Morza Śródziemnego, sprawdzając jego przydatność do wykonywania zadań związanych z podwodną eksploracją. Eurobot Wet Model opracowano pierwotnie do pomocy astronautom w nauce wykonywania zadań w stanie nieważkości. Okazało się jednak, że pomimo zakończenia projektu w 2006 roku, sprzęt ma szansę na drugie życie. Z pomocą włoskiej firmy Graal Tech zbudowano jego replikę, która teraz ma szansę znaleźć zastosowanie w badaniach podwodnych.

Zaletą „kosmicznego”  sprzętu jest zastosowanie elektrycznego, a nie hydraulicznego, jak w większości robotów morskich, systemu sterowania. Dzięki temu uzyskano dużą precyzję działania tego robota, wyposażonego w trzy manipulatory. W przyszłości może on być używany do różnorodnych zadań na dnie oceanów, takich jak szukanie czarnych skrzynek rozbitych samolotów, penetracja wraków lub poszukiwanie minerałów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!