Reklama

Polska

Ministerstwo Rozwoju: przemysł kosmiczny polską marką na świecie

  • Fot. Ministerstwo Rozwoju
  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA

Obecna na konferencji prasowej zorganizowanej 5 maja br. w Ministerstwie Rozwoju Wiceminister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że obecny rząd zwraca szczególną uwagę na polski sektor kosmiczny. Wyraziła przy tym nadzieję, że przemysł kosmiczny stanie się kołem zamachowym całej polskiej gospodarki i naszą marką na świecie. W czasie konferencji otwarta została także tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu Galileo Masters, którego portal Space24.pl jest patronem medialnym oraz ruszył nabór wniosków do akceleratora kosmicznego Space3.ac. 

Oficjalne otwarcie konkursu Galileo Masters 2016

Rozpoczęcie tegorocznej edycji konkursu Galileo Masters ogłosiła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju w czasie zwołanej na 5 maja konferencji prasowej „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters i naboru do akceleratora kosmicznego Space3.ac”. Portal Space24.pl jest patronem medialnym tegorocznej edycji Galileo Masters. 

Czytaj też: Emilewicz: Branża kosmiczna elementem planu Morawieckiego [Wywiad]

European Space Navigation Competition (ESNC) zwany popularnie Galileo Masters, to organizowany od 2004 roku międzynarodowy konkurs, którego celem jest wybranie i dalsze wsparcie dla najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące dane satelitarne. Popularna nazwa konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma stanowić europejską alternatywę dla amerykańskiego systemu GPS.

Galileo Masters
Logo ESNC2016 Poland, Ilustracja: materiały organizatora

dr Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions, który podsumował poprzednią edycję konkursu, zwracał uwagę, że Polska edycja zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji na całym świecie. Wniosków wysłanych przez Polaków było aż 65, podczas gdy liczba wniosków we wszystkich krajowych edycjach nieznacznie przekroczyła 500. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku wniosków będzie jeszcze więcej, a także wyrazili nadzieję, że będą one wysokiej jakości. 

Space3.ac – czyli technologie satelitarne dla wszystkich

W czasie konferencji zaprezentowany został także program pierwszego w Europie akceleratora kosmicznego Space3.ac. Inicjatywa, w której uczestniczą m.in. Ministerstwo Rozwoju, Miasto Gdańsk, Polska Agencja Kosmiczna i lider polskiego sektora kosmicznego, spółka Creotech Instruments S.A., ma na celu wspieranie firm, instytucji i zespołów innowatorów w procesie komercjalizacji rozwiązań technologicznych korzystających z danych satelitarnych. Program akceleratora ma objąć projekty z Polski, ale także te, wywodzące się z krajów sąsiednich.

Prezentujący założenia programu Wojciech Drewczyński z Funduszu Kapitałowego Black Pearls, jednego z głównych inicjatorów akceleratora, tłumaczył, że istotne jest to, żeby powstające w ramach programu rozwiązania mogły stawać się produktami i usługami ekspertowymi i żeby odpowiadały na konkretne potrzeby rynku. Autorzy projektu zwracają uwagę, że akcelerator dedykowany sektorowi związanemu z przetwarzaniem danych satelitarnych jest unikatowy w skali światowej. 

Repozytorium danych satelitarnych w rozwoju polskiego sektora kosmicznego

Pierwsza edycja Space3.ac związana jest z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND”. Za realizację projektu, który polega na budowie w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi odpowiada konsorcjum polskich firm, na czele których stoi Creotech Instruments S.A.

Każda inicjatywa zmierzająca do wytworzenia w naszym kraju dobrych warunków dla rozwoju technologii kosmicznych zasługuje na wsparcie. Jako przedstawiciele krajowego sektora kosmicznego powinniśmy wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, żeby takie inicjatywy wspierać i promować. Nasza firma stawia sobie za cel konsolidację polskiego sektora kosmicznego, bo wychodzimy z prostego założenia, że razem możemy znacznie więcej.

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A

Zdaniem dra Grzegorza Brony świetnym przykładem udanej kooperacji jest właśnie projekt EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND, za realizację którego odpowiadają polskie podmioty, w tym firma Creotech Instruments.

Budowa infrastruktury udostępniającej dane satelitarne i moc obliczeniową do ich przetwarzania otwiera przed polską branżą kosmiczną zupełnie nowe możliwości. Głęboko wierzę, że w perspektywie kilku lat sektor kosmiczny może stać się prawdziwym kołem zamachowym dla naszej gospodarki i swoistym ‘stożkiem wzrostu’ dla krajowego innowacyjnego przemysłu.

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A

Jak mówił  w rozmowie ze Space24.pl podczas Forum Sektora Kosmicznego 2016 Jacek Kosiec, dyrektor projektów kosmicznych Creotech Instruments S.A. projekt jest obecnie realizowany zgodnie z harmonogramem pod ścisłym nadzorem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a system ma być operacyjny przynajmniej w fazie testowej już w lecie. 

Oglądaj: J. Kosiec, Creotech: Naszym celem jest integracja mikrosatelitów [Space24.pl TV]

Reklama

Komentarze

    Reklama