NAUKA I EDUKACJA
"Moon Landing 50". Rocznicowe propozycje Międzynarodowej Unii Astronomicznej
„Moon Landing 50”, czyli obchody 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Księżycu w 1969 roku, to jeden z projektów w ramach globalnej akcji IAU100. To największa na świecie skoordynowana inicjatywa świętowania księżycowej rocznicy, z udziałem ponad 120 krajów obchodzących to historyczne wydarzenie.
Lądowanie na Księżycu w 1969 roku było integralnym i kluczowym krokiem dla astronomii i badań kosmicznych. Konsekwencje tego wydarzenia sięgają daleko poza przemysł kosmiczny i dotyczą całej ludzkości. Osiągnięcie to zainspirowało całe pokolenie młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych i pozwoliło na rozwój większej liczby załogowych misji kosmicznych. Wywarło także wpływ na społeczeństwo i kulturę popularną.
Aby uczcić nadchodzącą 50. rocznicę pierwszej załogowej misji na Księżyc, Międzynarodowa Unia Astronomiczna uruchomiła projekt "Moon Landing 50", koordynujący różnorodne wysiłki i zaangażowanie w uroczystości na całym świecie. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych w trakcie i około rocznicy Apollo 11 w dniach 20-21 lipca, są m.in.: Moon Habitat Design Contest w Indiach, występ Radio Science Orchestra w Wielkiej Brytanii, turniej astronautów w golfa w Stanach Zjednoczonych, warsztaty z dotykowymi modelami astronomicznymi (dla osób niewidomych) w Argentynie, publiczne prelekcje w Zambii na temat przyszłej eksploracji kosmosu, wystawa muzealna o kosmicznych pionierach w Chinach, specjalny program telewizyjny w irlandzkiej telewizji publicznej i wiele więcej.
W przypadku Polski w bazie znajduje się jak na razie siedem wydarzeń: w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Warszawie, w niewielkiej Czernicy, a także w Kaliszu i Truszczynach. Zachęcam również innych organizatorów do rejestrowania swoich wydarzeń na stronie Moon Landing 50, tak aby ogólnoświatowy obraz uroczystości był jak najbardziej kompletny i uwzględniał też polskie działania. Kompletną listę aktywności zgłoszonych z całego świata można znaleźć na stronie Moon Landing 50.
Projekt Moon Landing 50 udzielił także patronatów kilku specjalnym inicjatywom obchodzącym tę rocznicę. A w szczególności wspieranemu przez IAU OAD projektowi popularyzacji nauki poprzez sztukę SYSTEM Sounds, który poprzez dźwięki udostępnia naukowe dziedzictwo misji Apollo. W ten sposób wspieramy także specjalny projekt IAU100 o nazwie We Share the Same Moon, opracowany w celu stworzenia integracyjnego podejścia do edukacji naukowej poprzez opowiadanie historii. Dodatkowo dwadzieścia osób i organizacji na całym świecie zostało nagrodzonych specjalnymi teleskopami podpisanymi przez różnych astronautów oraz Prezydent IAU, prof. Ewine van Dishoeck. Teleskopy te są wsparciem dla nagrodzonych w ich aktywności w zakresie popularyzacji nauki.
W trakcie świętowania rocznicy zachęcamy organizatorów i uczestników wydarzeń do zamieszczania aktualizacji i zdjęć w mediach społecznościowych korzystając z hasztagów #IAU100 oraz #MoonLanding50. Na witrynie Moon Landing 50 ustanowiona została także dedykowana strona z formularzem do przesyłania zdjęć oraz postami z mediów społecznościowych.
Przewidziano różnorodne nagrody dla wybranych organizatorów wydarzeń oraz ich uczestników. Aby zachęcić dzieci do udziału w obchodach, projekt Moon Landing 50 zorganizował także konkurs plastyczny Under One Moon dla dzieci w wieku 5–12 lat ze wszystkich krajów.
Witryna Moon Landing 50 zawiera informacje o wydarzeniach, istotne zasoby (m.in. logo i plakaty), aktywności i narzędzia dla organizatorów wydarzeń oraz stale rosnącą listę zarejestrowanych wydarzeń odbywających się na całym świecie. IAU100 zaprasza każdego do oficjalnego zarejestrowania jego aktywności, tak aby uwzględnić wszystkie wydarzenia związane z Księżycem, które odbędą się w dniu rocznicy i w dniach sąsiednich.
Projekt realizowany jest w ramach 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) obchodzonej w 2019 roku. Obejmuje ponad 3500 aktywności w 130 krajach, z udziałem milionów osób na całym świecie świętujących astronomiczne przełomy, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę w trakcie ostatniego stulecia. Projekt ma także zwrócić uwagę na istotną rolę astronomii jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji. Więcej informacji można znaleźć na witrynie IAU100 oraz jej polskiej wersji.
Czytaj też: Amerykanie powrócą na Księżyc do 2024 roku?
Źródło: Międzynarodowa Unia Astronomiczna