Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Coraz więcej Rosjan wierzy w ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca

Autor. Kevin Gill/Flickr/CC BY 2.0

Ponad 90 procent Rosjan uważa, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a Ziemia wykonuje względem niego ruch obiegowy - ogłosiła moskiewska uczelnia. Jak dodała, w porównaniu z ostatnim badaniem przeprowadzonym 18 lat temu, odsetek ten wzrósł o 8 punktów procentowych.

Reklama

Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS podała do wiadomości, że coraz więcej Rosjan wierzy w ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca (precyzując pytanie, to badaczom zapewne chodziło o sprawdzenie, jaki odsetek respondentów uważa, że Ziemia orbituje wokół środka masy Układu Słonecznego). Badania na ten temat przeprowadziła moskiewska Wyższa Szkoła Ekonomii.

Reklama

Z komunikatu TASS dowiadujemy się, że odsetek Rosjan, u których "wiedza naukowa w ostatnich latach wzrosła" i twierdzących, że Słońce jest centralnym obiektem Układu Słonecznego uległ powiększeniu. W ostatnich 18 latach procent odpowiedzi twierdzących zwiększył się z 85% do 93%. Badania przeprowadzono w grupie wiekowej 18-65 lat, z udziałem 7 467 respondentów.

Czytaj też

W akademickiej ankiecie poruszono także różne kwestie powiązane z geologią. Dla przykładu, 84% badanych odparło, że ziemskie jądro jest bardzo gorące, 83% Rosjan uważa, że od milionów lat na Ziemi występują ruchy tektoniczne kontynentów, 70% twierdzi, że elektron jest mniejszy od atomu, a 90% sądzi, że człowiek jest winny zmianom klimatu.

Reklama

W podobnym badaniu, które zostało przeprowadzone w 2006 roku wyniki były nieco odmienne. Wówczas 85% Rosjan uważało, że Ziemia krąży wokół Słońca, 70% twierdziło o gorącym jądrze Ziemi, 48% sądziło, że występuje dryf kontynentów, a 51% miało zdanie, że elektron jest mniejszy od atomu.

Powyższe wyniki ankiety zatem w niewielkim stopniu odbiegają od podobnych ankiet zorganizowanych na przestrzeni lat w wielu krajach świata. Przed dekadą hiszpańska fundacja BBVA przeprowadziła badanie odnoszące się wiedzy z elementarnej wiedzy z zakresu fizyki ogólnej. Wówczas w 2011 roku 89 polskich respondentów zgadzało się, że to Słońce jest środkiem całej masy Układu Słonecznego. Nieco mniejszy odsetek Amerykanów zgodził się z tą tezą - było to niewiele ponad 80 procent. Brakuje za to nowszych wyników, aczkolwiek można przewidywać, że w obu wypadkach odsetek uległ zmianie na plus.

Z kolei rok później analogiczne badanie, aczkolwiek przeprowadzone tylko i wyłącznie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, zorganizowała Narodowa Fundacja Nauki na próbie 2200 osób. Wtedy 74% Amerykanów zaznaczyło odpowiedź twierdzącą przy pytaniu dotyczącym orbitowania Ziemi wokół Słońca. Jednakże należy mieć pewne wątpliwości co do metody konstruowania pytań, gdyż w badaniu rządowego organu mogliśmy znaleźć pytanie takie jak: "Istnienie Wszechświata rozpoczęło się wraz z wielką eksplozją", przy czym według obecnej wiedzy trudno stwierdzić, że "Wielki Wybuch" faktycznie był wybuchem.

Czytaj też

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Lek

    "przy czym według obecnej wiedzy trudno stwierdzić, że "Wielki Wybuch" faktycznie był wybuchem." To dokładnie tak jakby autor stwierdził, że Ziemia jest płaska. Zwiększenie objętości tysiące/miliony razy w sekundy to nie wybuch? Polecam kontakt z dowolnym astronomem-naukowcem. Polecam też refleksję, że każde wątpliwości, w pismach czy portalach popularnych, dotyczące wiedzy naukowej to woda na młyn antyszczepionkowców, płaskoziemców i osób twierdzących że człowieka ktoś ulepił z gliny ( co neguje tysiące wykopalisk dokumentujących rozwój gatunku Homo sapiens, jakie tam sapiens!).

  2. Xxxxx

    Czytałem książkę teoria wszystkiego Według Imanuela i tam jest fajna analiza jak wszystko powstało pustki 😲

  3. DDR

    Jednocześnie coraz więcej ludzi na zachodzie wierzy w płeć kulturową nie biologiczną

  4. Ajot

    Centrum masy Układu Słonecznego, to jednak nie koniecznie Słońce, tak byłoby w idealnych warunkach gdyby w US nie było obiektów orbitalnych. W praktyce Słońce może raz być w centrum masy, a raz nie.

Reklama