NAUKA I EDUKACJA
Curiosity: kosmiczny konkurs dla uczniów szkół podstawowych
W ramach programu edukacyjnego „Cosmic Challange” trwa konkurs Curiosity - skierowany do uczniów szkół podstawowych zainteresowanych tematyką kosmiczną. Zgłoszenia w formie prac pisemnych nt. przyszłości misji marsjańskich można przesyłać (w pierwszym etapie konkursu) do 20 lutego br.
Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski i realizowany jest we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Nagrodą w konkursie jest wyjazd dla trójki zwycięzców do tego urokliwego miejsca.
W ramach I etapu konkursu osoby zainteresowane udziałem w programie mają przygotować pracę pisemną nt. „Jak w najbliższych latach będzie wyglądać eksploracja Marsa przez następcę Ingenuity?”. Zgłoszenia w ramach I etapu można przesyłać do 20 lutego 2022 r.
“Cosmic Challange” to szerszy program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką kosmiczną - ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania naukowych zainteresowań. Głównymi celami inicjatywy są: promocja edukacji w zakresie STEM, integracja wiedzy nt. kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, rozwój kreatywności i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży, promocja praktycznego wykorzystania wiedzy integrującej różne obszary i przedmioty, rozwijanie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów.
Czytaj też
Opiekunem merytorycznym tej edycji programu Cosmic Challenge jest Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory – będący koordynatorem projektów i planowania misji NASA, a także współautorem niedawno wydanej książki pt. „Kosmiczne wyzwania”, w której opisywana jest m.in. historia powstania miniaturowego wiropłatu Ingenuity.
Program został objęty patronatem honorowym m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Ambasady Francji w Polsce. Instytucją Wspierającą programu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Inicjatywa jest częścią projektu „Tarcza Sobieskiego” - projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Szersze informacje nt. konkursu i samego programu Cosmic Challenge - są dostępne na internetowej stronie inicjatywy .
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104