Reklama

NAUKA I EDUKACJA

ESA ostrzega. Nadchodzi antycyklon Cerber

Autor. NASA

W tym tygodniu w całej Europie rosną temperatury, ale to dopiero początek upałów, jakie przynosi antycyklon, czyli obszar wysokiego ciśnienia, Cerber - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Na Sycyli i Sardyni temperatury osiągną rekordowe 48 st. Celsjusza. Fala upałów dotyka jednak nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone oraz Chiny.

Reklama

Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska - wszystkie te kraje staną w obliczu olbrzymiej ściany gorąca, jak zapowiedziała w czwartek ESA. "Antycklon - obszar wysokiego ciśnienia - nazwany Cerberem (jak potwór z greckiej mitologii strzegący świata zmarłych) nadchodzący z południa spowoduje wzrost temperatur powyżej 40 st. Celsjusza w dużej części Włoch. Dzieje się to po wiośnie i wczesnym lecie pełnych burz i powodzi" - przekazała europejska agencja.

Reklama

Jak dodała, rekord najwyższej temperatury w historii Europy został pobity 11 sierpnia 2021 r., kiedy we Floridii, włoskim miasteczku na Sycylii, odnotowano 48,8 st. Celsjusza. "Ten rekord może zostać ponownie pobity w nadchodzących dniach" - przewiduje ESA. Władze w kilku krajach Europy przygotowują obecnie nadzwyczajne środki w celu ochrony przed upałami - podała agencja Associated Press. W Atenach i innych greckich miastach godziny pracy w sektorze publicznym i w wielu prywatnych firmach zostały zmienione, aby uniknąć pracy w środku największego upału w połowie dnia. W piątek w Atenach upały sięgają 39 stopni, a w sobotę przewiduje się wzrost temperatury do 39 stopni Celsjusza.

Czytaj też

Norwescy meteorolodzy poinformowali, że na północnym krańcu kraju, na obszarze w pobliżu latarni morskiej Slettnes odnotowano 28,8 st. Celsjusza, co stanowi rekordową temperaturę dla Arktyki. Zwierzęta w madryckim zoo były w tym tygodniu karmione mrożonym pokarmem, aby obniżyć temperaturę ich ciał. Pandom i niedźwiedziom podawano lody z arbuza, fokom mrożone sardynki, a lwom zmrożone kubły mięsa. W stolicy Hiszpanii w poniedziałek temperatura sięgnie 41 stopni Celsjusza.

Reklama

W Chorwacji wydano nakazy ewakuacji w kilku regionach z powodu ognia, który ogarnia lasy w nadmorskich obszarach kraju. Władze Cypru wezwały mieszkańców wyspy, by unikali lasów z powodu możliwości wybuchu pożarów. W pobliskiej Turcji służby ratownicze walczą z jednoczesnymi pożarami i powodziami. W piątek temperatury w Stambule sięgną 37 stopni, a w Ankarze 38. "Podczas gdy w jednej części kraju trwa upał i pożary, w drugiej występują powodzie i podtopienia. W naszym kraju, podobnie jak na całym świecie, borykamy się ze zmianą klimatu" - powiedział w czwartek wiceminister rolnictwa Turcji Veysel Tiryaki, cytowany przez AP.

Czytaj też

Ostrzeżenia dotyczące ekstremalnych upałów zostały wydane dla ponad 100 milionów mieszkańców USA, a państwowa agencja meteorologiczna prognozuje szczególnie niebezpieczne warunki w Arizonie, Kalifornii, Nevadzie i Teksasie - przekazała agencja AFP. W Afryce Północnej również zapanował upał, a marokańska służba meteorologiczna wydała czerwony alarm z powodu ekstremalnych temperatur dla południowych części kraju. Niebezpiecznie wysokich temperatur doświadczają także niektóre regiony Chin, w tym Pekin.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!